Počuli ste už o armwrestlingu? Po slovensky pretláčanie rukou alebo ľudovo aj “páka“ nepatrí len do školských čias, kedy chlapci súťažili o to, kto je v triede najsilnejší. Jeho počiatky siahajú až do obdobia antiky a prvé MS sa v tomto športe uskutočnili už v roku 1979. Tento šport má svoje zásady, pravidlá, techniku, medzinárodnú scénu a národné organizácie profesionálnych armwrestlerov, ktorí sa venujú športu na vysokej úrovni. Na Slovensku pretláčanie rukou v organizovaných súťažiach funguje už asi 30 rokov.

Klub armwrestlerov AWK Myjava má pod taktovkou miestnej telovýchovnej jednoty tradíciu od roku 2016 a je súčasťou Slovenskej asociácie pretláčania rukou. Hoci sa členovia dajú napočítať na prstoch oboch rúk a klub trénuje len v podmienkach, ktoré si sám vytvorí, nijako to neznižuje mimoriadnu kvalitu a úspechy Myjavčanov na národnej aj medzinárodnej scéne.

Vrcholom sezóny v roku 2021 boli MS v pretláčaní v rumunskej metropole Bukurešť konaných v termíne od 24. novembra do 3. decembra, z ktorých si spomedzi stoviek súťažiacich zo 46 krajín sveta odniesli Slováci domov úžasných 12 medailí. Súčasťou reprezentačného výberu Slovenska boli aj traja borci z Myjavy  – Peter Čeleš, Nino Kontina a tréner TJ AWK Myjava Martin Klimek, ktorí k medailovej žatve prispeli tiež.

‘‘Tým že je pretláčanie rukou rozdelené podľa váhových  kategórií, museli chlapci navážiť deň pred začatím súťaže. Všetkým trom sa podarilo navážiť, kde tolerancie nesmú prevyšovať ani  100 gramov.‘‘ – popísal predšampionátový proces tréner TJ AWK Martin Klimek.

Na úvod šampionátu sa ku stolu postavil Nino Kontina, ktorý skončil v kat. U15 do 70 kg na ľavú ruku na 8. mieste a na pravú ruku na 10. mieste. ‘‘Podotýkam že to bol Ninov debut na majstrovstvách a všetko má ešte pred sebou‘‘ – doplnil Klimek.

Peter Čeleš v súboji

Peter Čeleš skončil v nesmierne ťažkej kategórii U21 do 90kg na ľavú ruku na treťom mieste a na pravú ruku mu medaila ušla len o kúsok, kde skončil štvrtý. ‘‘Čakal som od neho dobrý výsledok, aj keď mal ísť o kategóriu nižšie. Je to obrovský úspech a potvrdenie výkonnosti tohto pretekára.‘‘

Martin Klimek štartoval v kategórií Disable Standing Man do 80 kg. Bol to jeho debut na majstrovstvách, kde sa prebojoval na ľavú ruku až do finále, v ktorom ho porazil skúsenejší ruský reprezentant. Na pravú ruku skončil na treťom mieste, keď v boji o postup do semifinále utrpel zranenie, no nakoniec dokázal uspieť.

Gratulujeme k skvelým medailovým úspechom a k výbornej reprezentácii Slovenska a Myjavy vo svete! TJ AWK Myjava medzi seba rád privíta nových členov, ktorí majú záujem o tento nie masový, no zaujímavý a dynamický šport, ktorý v sebe skrýva viac než len silu v rukách.

Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Ďakujeme!

🤲 CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️