Kopanice, 9. jún 2023 | Daždivé dni Medardovej kvapky stále pokračujú. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na 9. a 10. jún pre celé územie Slovenska výstrahy I. a II. stupňa pre búrky. Meteorológovia varujú pred prudkým lejakom s ďalšími sprievodnými javmi, ktoré môžu miestami spôsobiť škody.

V okrese Myjava a Nové Mesto nad Váhom je malá pravdepodobnosť výskytu silných búrok s intenzitou 30 – 50 mm zrážok, nárazmi vetra do 80km/h a krúpami. Môže dôjsť k povodňovým úkazom a rozvodneniu vodných tokov.

,,Vzhľadom na nasýtenie povodí predchádzajúcimi zrážkami je nutné počítať s možnosťou ďalších lokálnych výrazných vzostupov vodných hladín, aj s dosiahnutím stupňov povodňovej aktivity a to predovšetkým na menších tokoch,‘‘ uvádzajú meteorológovia.

Výskyt sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ich intenzita je nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká. V piatok 9. júna je pre oba okresy vydaný II. výstražný stupeň, ktorý následne vystrieda od 18. hodiny do sobotňajšej 18. hodiny I. stupeň. ,,Situáciu priebežne monitorujeme a výstrahy aktualizujeme,‘ píše SHMÚ.

Titulka: Kopaničiarske noviny.