Čachtice, 29. jún 2023 |  Na Čahtickom hrade to bude počas leta žiť. Hneď k začiatku letných prázdnin, vám za hradnými múrmi ukážu mučiace nástroje z obdobia života Alžbety Báthory a predvedú šermiarske súboje.

Ikonický hrad na hrebeni Malých Karpát vám počas júla ponúkne super program, pri ktorom sa zabavia deti, aj dospelí. Ako prvá sa v sídle krvavej grófky predstaví Skupina historického šermu Buhurt z Moravy. V oba víkendové dni (1. a 2. júla) , vždy o 11.00h, 14.00h a 16.30h, bude skupina zvádzať šermiarske súboje a okrem toho má pripravenú aj prehliadku mučiacich nástrojov.

SHŠ Buhurt. Zdroj: buhurt.cz

Skupina s vyše 30 ročnými skúsenosťami a stovkami výstúpení v celej Európe, sa špecializuje na stredovek, obdobie 30-ročnej vojny, aj napoleonských vojen. Spolupracovala dokonca so štábmi pri nakrúcaní rozprávok a historických filmov doma, i v zahraničí.

Program na mesiac júl 2023. Zdroj Čachtický hrad.

Streda 5. júl, je sviatkom sv. Cyrila a Metoda. Doma ale sedieť nemusíte. Zabaviť sa môžeme so sokoliarskymi vystúpeniami a okrem predstavenia s týmito bystrými dravcami, si budeme môcť až. do 9. júla každý deň vypočuť dobovú hudbu a ďalšie klasiky z rozprávok a filmov.

15. júla sa môžete tešiť na šermiarsku skupinu Bella Torres z Martina, ktorá vo večerných hodinách predvedie ohňovú show. V starobylom hradnom prostredí a pri priaznivom počasí, by to mohol byť naozaj skvelý zážitok. Na konci mesiaca júl, sú v pláne nočné prehliadky hradu s grófom Františkom Nádasdym a grófkou Alžbetou Báthory, v spolupráci s Čachtickým podzemím.

Na hrad sa môžete dostať aj turistickým vláčikom Bathory. Zdroj: Čachtický hrad.

Nebaví vás ísť do konečného cieľa po asfaltke? Využite druhú, oveľa pokojnejšiu trasu cez les. V roku 2022 vznikol na hrad z Čachtíc nový náučný chodník. Viac sa o ňom dozviete v našom článku TU.

Pozrite si našu reportáž z otvorenia letnej turistickej sezóny na Čachtickom hrade:

Titulka: Kopaničiarske noviny.