Čachtice, 12. sept. 2023 | Na slovenských cestách sa už po 67. krát predstavia v dňoch od 13. do 17. septembra špičkoví slovenskí i zahraniční cyklisti, ktorí neobídu ani Trenčiansky kraj. V poslednej etape bude pelotón Medzinárodných cyklistickývh pretekov Okolo Slovenska prechádzať cez Čachtice, Nové Mesto nad Váhom, Dolné Srnie, či Bošácu.

Celkovo sa na pretekoch v piatich etapách s dĺžkou 821 km predstaví 21 zostáv profesionálnych a svetových kvalít, ktoré môžu štartovať v sedemčlennom zložení. Cyklisti budú bojovať celkovo o 18 horských a 14 rýchlostných prémií. Medzi zvučnými menami sa nachádza minuloročný víťaž pretekov, Josef Černý z tímu Souda Quick-Step a jeho tímový kolega Jannik Steimple, víťaz pretekov z roku 2020.

Fanúšikova sa pri cestách môžu tešiť aj na jediného Slováka v tohtoročnom world tíme, medailistu z MS do 23 rokov v škótskom Glasgowe a vlaňajšieho najlepšieho Slováka na okolo Slovenska, Martina Svrčeka. Okem neho sa na štarte predstaví ďalších trinásť slovenských cyklistov. Najlepšie umiestneným cyklistom s 22. miestom v rebríčku ICU bude pretekár francúzskeho world tímu, Stefan Küng, ktorému spoločnosť v tíme robí napríklad legendárny Thibaut Pinot. Na slovenských cestách sa predstaví aj čerstvý majster sveta z Glasgowa, svetový šampión v omniu na dráhe, Portugalčan Iúri Leitão a veľa ďalších zvučných mien svetovej cyklistiky.

Záverečná etapa štartuje v nedeľu, 17. septembra  pri zámku v Hlohovci a po 183,5 kilometroch s troma horskými a dvoma rýchlostnými prémiami vyvrcholí v Púchove.  Na ceste cez Sokolovce, Piešťany, Čachtice, Hornú Súču a sedlo Dúbrava, Skalku nad Váhom, Dubnicu, Ilavu, Košecké Podhradie, Belušu, Púchov, Lednické Rovne a Lednicu, privedie cyklistov naspäť do Púchova, kde sa rozdajú celkové výsledky a dresy jednotlivých súťaží. Pelotón by sa okolo 11. hodiny mal pohybovať v okolí Čachtíc. Ďalej bude prechádzať cez Nové Mesto nad Váhom a okolo 11:15 by mal doraziť do Dolného Srnia. Cyklisti budú pokračovať smer Bošáca, kde by mali prechádzať okolo 11:25 hod. a odtiaľ sa budú uberať smerom na Trenčianske Bohuslavice.

Trasa cyklistov cez Nové Mesto nad Váhom. Zdroj: MNnV/ mapa.sk

Cyklistické preteky so sebou logicky prinesú aj isté dopravé obmedzenia. S cieľom zaistenia bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky žiada polícia účastníkov cestnej premávky, aby nejazdili po trase kadiaľ je vedený cyklistický pretek, resp. si zvolili inú trasu alebo počítali so zdržaním.

Info: okoloslovenska.com.

Titulka: FB Okolo SLovenska.