Myjava, 17. sept. 2024 | Tvoriaca sa komunita na moravsko-slovenských hraniciach sa snaží sprístupňovať a pripomínať si osobnosti, ktoré na kopaniciach zanechali stopy a pokračovali v šľapajach ďalších národovcov.
Projekt z iniciatívy MO Matice Slovenskej v Myjave a Občiny Javorník chce dvojdňovým podujatím predstaviť a prepojiť štúrovcov a ich prácu, ktorá čerpala z myšlienok slovanstva. Keďže rok 2024 označila Matica slovenská ako Rok slovenských žien v národnou hnutí, na podujatí sa okrem iného zamerajú práve na významné národovkyne.
,,Chceme osloviť miestnych, aby sa viac zaujímali o ženské osobnosti. Ich práca bola dôsledná a užitočná keď sa ťažko pracovalo na národnom boji a zohľadňovala rodinné väzby, ktoré sú veľmi potrebné aj dnes.‘‘ Povedala predsedníčka MO MS Myjava, Blanka Kovarčíková-Ušiaková.
Piatkové vystúpenie v Múzeu slovenských národných rád v Myjave, prinesie umelecké pásmo z dejín Slovanov v ženskom zrkadle. O hudobno-poetické scény sa postará v rámci spolupráce s múzeom myjavský Mládežnícky parlament.
,,Zo slovanskej časti sme vytipovali slovanské bohyne, predstavujúce prakticky časti ročných období a napríklad bylinkárky, pretože bylinkárstvo a liečiteľstvo malo u nás hlboké korene. Práve odtiaľto pochádzala prvá ošetrovateľka, Johanka Hrebendová Bóriková, ale určite v rámci programu spomenieme aj herečku Aničku Jurkovičovu a matku Milana Rastislava Štefánika., Albertínu Štefánikovú, ktoré mali v roku 2024 okrúhle výročia. Tieto ženy majú znova prepojenie na národný život, ktorý spája Maticu slovenskú, náš podbradliansko-podjavorinský kraj a vlastne celé Slovensko.‘‘
18. septembra uplynie 176 rokov od prekročenia slovensko-moravských hraníc pri Javorníku mnohonárodnostnou hurbanovskou výpravou, ktorá so sebou niesla prvé národné zástavy. Aj tu môžeme nájsť prepojenie s dôležitými ženami slovenských dejín, ktoré vyšili prvé zástavy a už spomínanú Johanku Hrebendovú-Bórikovú, ktorá pôsobila ako poľná ošetrovateľka. Dom ďalšej významnej ženy, Anny Kolényovej, je súčasťou historickej expozície myjavského múzea a bol v septembri 1848 hlavným stanom Slovenskej národnej rady, odkiaľ smerovali najdôležitejšie politické a vojenské kroky slovenského národnooslobodzovacieho hnutia.
Odkaz vtedajších dní si pripomenú 21. septembra 2024, kedy sa v rovnakých stopách dobrovoľníkov meruôsmych rokov vyberie výprava na pochod Obnovy prísahy dobrovoľníkov od obce Javorník k asi 4 kilometre vzdialenému pamätníku v časti Vrbovce – Šance.
,,Týmito ústrednými motívmi by sme chceli osloviť ľudí, ak by nám pomohli a mali nejaké staré obrazy, artefakty a podobne, môžu ich priniesť ukázať ostatným. Vítané sú aj dobové odevy, v krojoch či oblečení s ľudovými motívmi, s ktorými môžu prísť ako v piatok do múzea, tak sa v sobotu pridať k nám na ceste z Javorníka do Vrboviec, časti Šance. V kontexte štúrovcov a slovanského sveta by sme tam chceli spomenúť aj Samovu ríšu, od ktorej založenia minulý rok uplynulo 1400 rokov. Spoločne rovnako položíme aspoň na dvoch miestach vence a v osade Šance by sme si tiež pripomenuli dejiny spojené s blízkym Ostrým vrchom, kde prebehol jeden z posledných krvavých bojov kuruckej vojny proti Habsburgovcom. V tých časoch sa aj z nášho kraja zapojilo do povstaní mnoho ľudí, za čo bola Myjava, Vrbovce a ďalšie obce vypálené.‘‘ Dodava Blanka Kovarčíková-Ušiaková.