Detská atletika Myjava je jediná organizácia zastrešujúca mladých atlétov a ich tréningovú činnosť v meste. Zároveň reprezentuje i AO TJ Spartak Myjava na všetkých súťažiach jednotlivých detských vekových kategórií.  

BYŤ TRÉNEROM JE POSLANIE

Atletické talenty vedie v klube trio trénerov – Jaroslav Moravec, Lucia Moravcová a Jozef Hudec. Spolu sa snažia ísť v športe deťom príkladom, keďže trénovanie je špecifická profesia, ktorá okrem zdokonaľovania fyzických vlôh učí deti zlepšovať povahové vlastnosti a tie musí samozrejme svojou prácou tréner pozitívne ovplyvniť.

Ja som sa atletike venoval od žiackych až po seniorskú kategóriu. Ako junior som súťažil za Sláviu UK Bratislava kde som získal titul majstra Slovenska v krose na 5000m a 3.miesto na 3000m v hale. V mužskej kategórií som súťažil za AŠK Grafobal Skalica kde som získal 1.miesto na Majstrovstvách Slovenska na 10km v behu na ceste a 3.miesto na Majstrovstvách Slovenska v polmaratóne  – približuje svoje úspechy tréner Jaroslav Moravec.

S tímom zo Skalice sa nám podarilo 4-krát sa nominovať na Európsky pohár v krose a polmaratóne. Jozef Hudec sa taktiež od detstva venoval atletike a hlavne Turisticko-orientačnému preteku, kde niekoľkokrát získal titul majstra Československa a neskôr Slovenska. V 90-tych rokoch už mal možnosť vyskúšať si trénerstvo staršieho dorastu a svoje skúsenosti chce zúžitkovať teraz v našom klube. Lucia Moravcová je moja manželka, pracuje na ZŠ v Brestovci ako vychovávateľka a učí telesnú výchovu. S ňou sme založili atletiku pre deti na Myjave pred tromi rokmi.

Atletický trojboj, Bratislava, 2. 10. 2021

Je to klišé otázka, ale aký prínos má atletika pre deti?

Tak je to v prvom rade pohyb, ktorý deťom v dnešnej dobe chýba, veľa zážitkov a nových kamarátov a to nielen z nášho klubu ale aj z iných klubov na ktorých sa naše deti tešia, keď sa spolu stretnú. Začiatky pre každého zverenca sú ťažké, ale keď sa dostavia prvé úspechy tak je to radosť na obidvoch stranách.

Deti si samozrejme úplne nemusia uvedomovať úplný význam prípravy a tréningov, ktorý ich vo svojich športových zdatnostiach aj povahových vlastnostiach posúva vpred. Najlepšie a najvýraznejšie pre ne je, ak sa dostaví úspech v súťažení, najlepšie ten hmatateľný, ohodnotený medailou. Podľa tohto kritéria a výsledkov Detskej atletiky v Myjave sa trénerom práca celkom darí.

Deti atletika veľmi baví hlavne dráhová kde je veľa disciplín. A samozrejme obrovská radosť zo zisku medailí a prekonávaní osobných rekordov.

AKTÍVNI A ÚSPEŠNÍ NA SÚŤAŽIACH

Pre mladšie žiactvo nejestvuje na Slovensku celonárodná súťaž konaná na dráhe. Najvyššou súťažou sú preto Majstrovstvá západoslovenskej oblasti – Majstrovstvá ZsAZ jednotlivcov mladšieho a najmladšieho žiactva. Až na niekoľko absentujúcich náročných disciplín, ako skok o žrdi, trojskok a hod oštepom (ten je nahradený hodom kriketkou) by ste prakticky rozdiel medzi detskou a “dospeláckou“ atletikou nespoznali.  Preteky majú rýchlu dynamiku, keď v jednom momente prebiehajú aj  3-4 disciplíny.

Tento rok sa Majstrovstvá ZsAZ konali 25. septembra v Trnave a AO Spartaka Myjava tam zaznamenal štyri medailové úspechy.

V kategórii mladších žiakov ročníka 2008-09 sa zúčastnili 4 pretekári:

Aneta Jancová (1.miesto beh na 1500m, 6. miesto 60m prekážky), Nina Zríniová (4.miesto beh na 1500m) Soňa Vdoviaková (15.miesto vrh guľou)  a Roland Petráš (6. miesto beh 60m prekážky, 7.miesto skok do diaľky).

V kategórii najmladších žiakov, ročník 2010-11 sa zúčastnilo 9 pretekárov:

Richard Cibulka (2.miesto 60m prekážky, 6. miesto 60m), Alex Janec (2. miesto chôdza 1000m), Maroš Madluška (3. miesto beh na 600m), Tomáš Kukliš (9. miesto vrh guľou) Simona Dugová (4. miesto beh 1000m, 5.miesto kriketka), Dominika Dugová )5.  miesto beh na 1000m, 15. miesto kriketka, 18. miesto beh 60m) a  Nina Foltínová (6.miesto skok do diaľky, 8. miesto vrh guľou).

Skúsenosti boli zbierať aj náš najmladší ročník 2014 Viktória Hudecová a Marko Cibulka, ktorých poznáme ako úspešných finalistov z Čokoládovej tretry z Ostravy. Viky tam skončila na 2. mieste a Marko na 5.mieste – dodal Jaroslav Moravec. Medzinárodné atletické preteky Čokoládová tretra Ostrava 2021 sme už spomínali v reportáži o Detskej atletike v Starej Turej.

Majstrovstvá západného Slovenska, Trnava, 25. 9. 2021

Naposledy sa malí atléti z Myjavy tešili z medailového úspechu 2. októbra na Atletickom trojboji v Bratislave.

Deťom prialo krásne počasie. Bola tam veľká konkurencia bratislavských tímov v počte 145 detí. Naše šikovné detičky v konkurencii uspeli výborne – uverejnila Detská atletika Myjava na svojej facebookovej stránke o súťaži, v ktorej malí borci vybojovali 6 medailí.

POĎAKOVANIE

Komu by sa chceli tréneri detskej atletiky v Myjave poďakovať?

V prvom rade rodičom detí , že ich podporujú v trénovaní a na pretekoch a taktiež sponzorom SAMTEK s.r.o., MCL s.r.o., TOPKRAFT a preverenie-vozidla.sk

Zdroj fotografií: FB Detská atletika Myjava

Projekt Kopaničiarske noviny nie je financovaných z verejných zdrojov a jeho prežitie závisí na Vás, čitateľoch a nadšencoch, ktorí môžu prostredníctvom služby PayPal jednoducho a bezpečne prispieť na jeho činnosť. Za každý i ten najmenší finančný príspevok nesmierne ďakujeme! Podporiť nás môžete aj odberom na Youtube, sledovaním na Instagrame alebo kliknutím na Páči sa mi to na Facebooku.