Majsterkou Slovenska v behu na kolieskových lyžiach žien a junioriek sa v roku 2021 stala Myjavčanka Barbora Horniaková. Dvadsaťročná slovenská reprezentantka v biatlone a v behu na lyžiach zvíťazila na 20. ročníku Memoriálu MUDr. Michala Guhra v Gerlachove 10. októbra na 4,7 km dlhej trati voľnou technikou s hromadným štartom.

Po výhre v Gerlachove som bola veľmi nadšená, tým, že študujem medicínu už nemám tak veľa času trénovať, takže som nečakala, že by mi to vyšlo. Ale vďaka výhram v Gerlachove a na Skalke sa mi podarilo nominovať na Svetovú zimnú univerziádu, kde budem môcť reprezentovať Slovensko, Myjavu a svoju univerzitu. Na Majstrovstvá Slovenska som sa nepripravovala nijako špeciálne, išla som ich z tréningu. Väčšinou sa špeciálne pripravujeme až na vyššie súťaže: svetové poháre alebo Majstrovstvá sveta“ – píše Barbora, ktorá reprezentovala Slovensko napríklad aj na olympijskom festivale mládeže EYOF v Sarajeve 2019, kde skončila ôsma vo vytrvalostných pretekoch. To považuje za svoj najväčší úspech.

Bohužiaľ, pred pár dňami zastihla svet informácia, že pre dynamický vývoj pandemickej situácie sa Svetová zimná univerziáda v švajčiarskom Luzerne v roku 2021 neuskutoční. Ďalšia zimná univerziáda by sa mala uskutočniť v roku 2023 v Lake Placid.

Mám už skúsenosti z viacerých Majstrovstiev sveta, svetových pohárov, Majstrovstiev Európy. Dúfam, že ešte budem Slovensko niekedy v zahraničí reprezentovať, aj keď študujem medicínu a to bude pre mňa priorita.

Biatlon a beh na lyžiach pre Barboru znamená veľmi veľa. K týmto športom ju od útleho detstva viedol otec a zároveň jej osobný tréner. Od roku 2020 k tomu študuje medicínu na Masarykovej univerzite v Brne, pretože jej veľkým snom je stať sa lekárkou.

Je to niečo, čo robím odmalička, šport je súčasťou našej rodiny. Obaja s bratom sme reprezentanti Slovenska a tatino bol tiež. Stále však s nami trénuje a minimálne mňa často aj porazí. Je to veľká drina. Pri štúdiu medicíny je to takmer nemožné a som rada, že to stále ako-tak zvládam. Samozrejme nemám už tak veľa čas na tréningy, ako keď som študovala na gymnáziu.

Hoci Barbora pôsobí v stredoslovenských tímoch – v bežeckom lyžovaní v tíme MKL Kremnica a v biatlone za UMB Team Banská Bystrica, k svojej rodnej Myjave má špecifický vzťah.

Kým som bývala na Myjave, tak som tu mala ideálne podmienky na trénovanie a aj keď sa z Brna vraciam domov, tak tu veľmi rada trénujem. Myslím, že okrem toho, že tu nemáme ideálne snehové podmienky a strelnicu, som si ani lepšie miesto nemohla priať.

Určite by sme si všetci priali vidieť Myjavčanku naďalej v reprezentácii, alebo napríklad aj na Olympijských hrách, avšak  zvládať štúdium na vysokej škole a zároveň byť vrcholovou športovkyňou je určite vyčerpávajúce.

Môj momentálny športový sen je, aby som športovala čo najdlhšie a aby mi šport čo najdlhšie robil radosť. Pri tomto náročnom štúdiu často cítim, že už je toho na mňa veľa. Preto už nerozmýšľam nad konkrétnym športovým úspechom. Športovať chcem naďalej, avšak neviem, ako dlho na najvyššej úrovni.

Zdroj fotografií: Facebook Biathlon Fans Hungary

Páčil sa vám tento článok? Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám rásť. Vašu podporu si nesmierne vážime. Ďakujeme!

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️