Stará Myjava, 30. nov. 2023 | Zima tento rok prekvapila. Nebýva už zvykom, že súvislá snehová pokrývka napadne koncom novembra. Navyše, ak sa k tomu dokáže nejaký čas udržať. Zatiaľ, čo mnohým dopomáha k vianočnej atmosfére, iní už netrpezlivo čakajú, kedy budú môcť vytiahnuť sánky, bežky a lyže. Opýtali sme sa preto vedúceho staromyjavského Skilandu, kedy by mohli v lyžiarskom stredisku privítať prvých návštevníkov.

Minulý rok veľké oteplenie na vianočné sviatky urobilo lyžiarskej sezóne na Starej Myjave veľké problémy. Postupné zasnežovanie v priebehu decembra vyšlo navnivoč, jediné stredisko na kopaniciach otvorilo až 28. januára.

,,Spláchli sme vtedy 12-tisíc eur do potoka. Keď nezačneme počas vianočných sviatkov, návratnosť je taká, že sa zarába len na náklady,‘‘  hovorí majiteľ Skilandu Mikuláš Szita, ktorý na staromyjavskej zjazdovke pracuje už 21 rokov.

,,Keby som to mal robiť kvôli zisku, po treťom roku to predám. Nechcem nejako povýšenecky povedať, že to robím z lásky, ale pre Myjavu a Myjavčanov určite.  Robiť to chcem a ľudia mi veria. Vedia, že keď bude dobrá zima, bude sa lyžovať a urobím všetko pre to, aby sa lyžovalo. Nerád počúvam, že niektorí riešia, prečo sa niečo nerobí, robí sa neskôr ako v ostatných strediskách a podobne. Zjazdovka tu má svoje špecifiká a najmä nadmorskú výšku, ktorá má svoje limity. Všetko závisí na počasí. Môžeme robiť všetko možné, ale počasie vždy zohrá najväčšiu úlohu. Zimy bývajú nevyspytateľné a hovoriť o nejakom presnom dátume otvorenia by bol risk s dôverou. Sklamať ľudí je to najhoršie, čo môžeme spraviť.‘‘

V stredisku momentálne finalizujú s prípravami na zimnú sezónu. Do prevádzky sa uvádza ratrak, ktorý býva uskladnený bez pásov. Dopĺňajú sa nádrže, náplne, oleje, benzín, premazávajú sa všetky kladky a ložiská, kontroluje sa elektronický systém. Pre umelé zasnežovanie budú pripravené štyri snehové delá a štyri snežné tyče, ktoré musia rovnako prejsť generálkou. Ani mínusová teplota však nemusí znamenať dobré podmienky pre zasnežovanie.

,,Snežný kanón je výhodný pre strediská, kde je bežná teplota -10 °C a menej . Tyč berie 11-krát menej elektrickej energie, takže pre mňa sú tou lepšou variantou. Ich nevýhodou však je, že sú statické a majú zhruba polovičnú produkciu snehu oproti kanónom. V tej lyžiarskej terminológii sa vraví, že kanón má lepšiu štartovaciu pozíciu. To znamená, že keď tyč ešte sneh nerobí, kanón už áno. Má rovnako väčší prietok vody, ktorý kvapku vyfúkne do viac ako 6 metrovej vzdialenosti, takže na zem už dopadá ako sneh. Najdôležitejšie je ale opäť počasie. Čím je väčšia oblačnosť, tým sa drží vo vzduchu viac vlhkosti. To nie sú dobré podmienky. Pár krát sme zasnežovali keď bolo mínus 1 °C a úplne jasná obloha. Sneh bol lepší, ako pri – 10 °C, keď je zatiahnuté. Ak je sneh suchý a nelepí sa, je to radosť robiť. Aj pre lyžiara je oveľa pohodlnejšie, keď padne do sypkého snehu, ako do ťažkého a tvrdého.‘‘

Stredisko síce leží v nižšej nadmorskej výške, ale má výhodu v bezprostrednej dostupnosti vody. Jej spotreba sa pohybuje od 4 litrov na tyč po 6 až 9 litrov na kanón za sekundu. Ďalším bonusom je tiež teplota. Oproti niektorým strediskám, kde si ešte musia za chladenie vody platiť, je tá z myjavskej riečky chladnejšia a logicky, urobiť snehovú vločku z vody s nižšou teplotou je energeticky menej náročné.

,,Bez potoka by sme nemohli fungovať. S teplejšou vodou by kvapka po vychrlení nedokázala pred dopadnutím na zem zamrznúť. Pri Holubyho chate majú nadmorskú výšku okolo 1000 metrov a oveľa väčšiu dĺžku zjazdoviek, ale skúste si predstaviť, koľko by stálo prečerpávať také veľké množstvo vody zdola, z Lubiny.‘‘

Pamätáte si, kde ste robili svoje prvé lyžiarske kroky vy?  Ešte nedávno to mohlo byť na Bradle, Dubníku, na lubinskom Chríbe, či na Veľkej Javorine. Všetky nižšie položené zjazdovky dobehli prevádzkové náklady, závislé od počasia. Veď koľkokrát si len povzdychneme, že tie zimy nie sú také, aké bývali.

,,Čo sa týka nákladov, pod 4-5 tisíc eur tu mesačne nejdeme. Nemáme ceny energií ako bežný spotrebiteľ, ale podnikateľské. Musím preto poriadne premýšľať, kedy a na ako dlho spustíme snežné kanóny, keď jeden z nich zožerie toľko, čo napríklad nejaký bežný domáci spotrebič za 10 rokov. Treba poriadne kalkulovať, aby vo finále ľudia neprišli, nepozerali na cenník 35 eur za celodenný vstup a na parkovisku sa neotáčali. Jedna megawatthodina stála minulú sezónu cez 600 eur. Samozrejme, potom sa to snažili kompenzovať, ale v tom chaose a vôbec v záruke, aby sme nejaké kompenzácie dostali, sa nedalo vyznať a v konečnom dôsledku to bola minimálna podpora.

Prvé zasnežovanie na zjazdovke bude 3. decembra. Prípravy na novú lyžiarsku sezónu sú teda v plnom prúde a snáď všetci milovníci zimných športov aj pracovníci v Skilande si prajú, aby ich práca priniesla čo najskôr úžitok.

,,Bol by som asi najradšej, keby teraz napadli dva metre snehu. Najhoršie pre nás je, keď sa lepí na lyžiarov sneh a na nás smola,‘‘ s úsmevom dodáva Mikuláš Szita.