Stará Turá, 15. máj 2023 | Združenie ľudových muzikantov zo Starej Turej, Ľudová hudba POLUN, vydalo koncom roka 2022 svoje debutové CD s názvom ‘‘Na turanskích lúčkách šibenički.‘‘ Na vyše hodinovom CD, nájdu milovníci ľudovej hudby a folklóru piesne z domáceho podjavorinského regiónu, medzi ktoré patria aj jedinečné, doposiaľ nikde nepublikované valčíky.
O pôsobení ľudovej hudby v Starej Turej, podrobnostiach spojených s tvorbou albumu a ďalšej práci súboru, nám porozprával primáš ĽH POLUN a riaditeľ Základnej umeleckej školy v Starej Turej, Michal Stískal;
,,Samotné zoskupenie Ľudovej hudby POLUN sa formovalo dlho a predchádzali mu detské ľudové hudby v Starej Turej. S pribúdajúcim vekom, sa v roku 2008 vytvorilo prvé, dá sa povedať dospelácke zoskupenie, kedy všetci hudobníci mali nad 22 rokov. Ja som sa k primášovaniu dostal okolo roku 2018. Predtým som bol primášom v detskej ľudovej hudbe Turanček.‘‘ Hovorí Michal Stískal, ktorý sa po štúdiu v Ostrave, v Krakowe, či pobyte v americkej Philadelphii, vrátil v roku 2015 do mesta pod Javorinou, kde sa chopil vyučovania na umeleckej škole a neskôr prevzal štafetu primáša v súbore po Miroslave Adáskovej a predtým Zuzane Pilátovej.
Staroturianska ľudová hudobná skupina predstavuje zaujímavú zmes skúsenejších i mladších hudobníkov. Vďaka práci a výchove talentov práve na základnej umeleckej škole, si mládež nachádza cestu aj k hudobným nástrojom POLUN-u.
,,Z Turančeka k nám prešla naša cimbalistka, Saška Durcová a sekund začala hrávať Paulína Fecková. Chémia funguje dobre, obe sú moji žiačkami, ktoré som predtým v detskom súbore viedol a myslím, že si rozumieme veľmi dobre. Spolupráca je čím ďalej, tým lepšia a otvárajú sa nám nové príležitosti a možnosti. Myslím si, že POLUN napreduje a mladá krv kapele vždy pomôže, inšpiruje a tým získavame novú iskru.‘‘
POLUN s príznačným tvrdým názvom, ktorý v originále znamená skratku pre Podjavorinské ľudové nástroje, si tento rok pripomína 15. výročie. Napriek tomu sa ich prvotina v podobe CD, podarila až na sklonku roka 2022.
,,Nápad v nás vrel už neskutočne dlho, ale realizovať sa nám ho podarilo až od roku 2019. Začali sme dávať dokopy materiály z podjavorinského kraja, pričom nám veľmi pomáhali starší ľudia, od ktorých sme čerpali pôvodné piesne a nahrávky. Veľmi nám pomohol náš košikár, pán Ján Zeman, ktorý na CD dodal piesne, aj ich naspieval. Mrzí ma, že akurát v čase nahrávania ochorel a nemohol osobne on sám piesne aj naspievať. Verím však, je táto spolupráca neskončila a keď budeme mať miestny krst CD, radi ho pozveme a privítame.‘‘
CD Na turanskích lúčkách, zachytáva piesňovú tvorbu zo Starej Turej, z Lubiny, Bziniec pod Javorinou či z Bošáce. Za zhudobnením trinástich piesní s viac ako hodinovou stopážou v čachtickom štúdiu Semeš Recording, stojí Michal Stískal, Paulína Fecková, Richard Sakala, Vladimír Kočický, Miloš Hubinský, Alexandra Durcová, Matúš Chudík a Miroslav Drška. Jedinečný grafický vizuál albumu pochádza z rúk umelca Jána Karlíka z Moravského Lieskového.
,,Snažili sme sa to skutočne vyskladať z nášho domáceho, podjavorinského regiónu. Ani jedna pieseň nepochádza z iného regiónu, nezasahovali sme do oblasti Myjavy či Krajného, kde majú svoj vlastný repertoár. Práca na CD bola komplikovaná, pretože sme mali z veľkého obsahu materiálu iba zvukové ukážky. Väčšinou som dramaturgiu, spájanie piesní a úpravu robil ja. S hudobnou harmóniou mi vo veľkej miere pomáhal Mirko Drška a Alexandra Durcová. Hudobnú réžiu mal na starosti Pavol Michal, zakladateľ detských ľudových hudieb v Starej Turej. V novembri 2022 sme boli zatvorení v Semeš štúdiu, kde sme mali výbornú spoluprácu, nakoľko nám majiteľ Peter Kliment vždy vyšiel v ústrety. Ak počítam pôvodné prípravy, zber a úpravu materiálu, nahrávanie CD a následné ďalšie úpravy, tak je to neskutočne veľa hodín. Som rád, že tá tvrdá práca stála za to a podarilo sa. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí sa na CD podieľali, aj starostom priľahlých obcí a primátorovi Starej Turej, ktorí naň finančne prispeli.‘‘
Samotný zoznam skladieb pozostáva z piesní pomalšieho charakteru, ktoré sú pre tunajšiu oblasť typické, ale i dynamickejšie verbunky.
,,Väčšina piesní je v štýle starobabská, ktorý je u nás takou raritou. V tejto našej oblasti ich, ako napovedá názov, tancovali staršie dámy, ktoré už nevládali tak rýchlo tancovať. Tieto piesne tvoria veľkú súčasť nášho CD, ale nachádzajú sa na ňom aj rýchlejšie, takzvaný verbunk. Ten vznikol pri pochodovaní, keď sa odvádzali chlapi na vojnu. Máme tam aj čardáše a samozrejme, súčasťou nášho regiónu sú aj tri valčíky. Sú tiež od pána Zemana, vôbec prvýkrát zachytené na CD nosiči a nikde inde neboli doposiaľ publikované.‘‘
Digitálny nosič pokrstili v marci 2023 v divadle Astorka Korzo ‘90, kde ĽH POLUN pôsobil v rámci divadelného predstavenia Veľký žúr. V ňom si mohli muzikanti zanôtiť a vytvoriť zaujímavý súzvuk medzi ľudovou hudbou a rockovým štýlom, pod vedením Mariána Miezgu a Mariála Labudu ml.
Skupina ďalej pôsobí ako hlavný hudobný sprievod súťaže Slávik Slovenska. Okrem regionálneho kola v Novom Meste n/V a nasledujúceho, krajského kola v Trenčíne, sa muzikanti zo Starej Turej predstavia aj v bratislavskom finále. Skupinu môže rovnako tešiť, že Stará Turá bude mať v krajskom kole zastúpenie v podobe speváčok detskej ľudovej hudby Turanček, Kláry Mikulcovej a Sáry Benianovej.
,,Koncom júna nás čaká nás finále 31. ročníka tejto najväčšej detskej speváckej súťaže ľudových piesní, v Slovenskom rozhlase. Prebrali sme tak šnúru po Orchestri ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu, ktorý viedol Miroslav Dudík a ako Podjavorinský orchester ľudových nástrojov pokračujeme. Čo sa týka našich ďalších vystúpení, v nasledujúcom období budeme 20. mája vystupovať na Podjavorinských folklórnych slávnostiach, následne budeme 9. júna na Dňoch mesta v Novom Meste nad Váhom a 10. júna na Staroturianskom jarmoku. Čaká nás aj folklórny festival na Myjave, kde ideme súťažiť o cenu Samka Dudíka a budeme zabávať ľudí aj na vedľajšom pódiu. 28. júna bude prebiehať spomínaný Slávik Slovenska, takže si nás môžete zapnúť aj v Slovenskom rozhlase. Tešíme sa na stretnutia a našich poslucháčov.‘‘
Piesne z nového CD, Na turanskích lúčkach šibenički, nájdu poslucháči v aplikácii Spotify, aj na Youtube Music. Rovnako na Youtube sú všetky piesne voľne dostupné. Zakúpiť sa CD dá na webstránke ĽH Polun, aj v Informačnom centre v DK Javorina. Ako novinka sa chystá aj predaj na USB kľúči v zaujímavom tvare kreditnej karty, pre dostupnejšie počúvanie, napríklad v aute.
Foto: ĽH Polun / Kopaničiarke noviny