Jablonka, 26. sept. 2023 | Dedinka v myjavskom okrese nezostane ani tento rok nič dlžná svojmu menu. V Jablonke sa už 7. októbra od 13. hodiny uskutoční obľúbené Jablonkové kumštovanie.

Ide o podujatie zamerané na tradičné spôsoby spracovania jabĺk na všetky spôsoby. Približuje pôvodné technológie spracovania jabĺk domácky vyrobenými zariadeniami a poukazuje na rozmanitosť využitia jabĺk na rôzne produkty podľa tradičných receptúr.  Muštovanie, kvasenie, destilácia, varenie, sušenie či pečenie, každý si nájde na kumštovaní to svoje. Tradícia ovocinárstva a spracovania ovocia je na kopaniciach veľmi silná, o čom sa môžete presvedčiť v tematických prednáškach skúsených pestovateľov, ale i ukážkach miestnych i partnerských spolkov.

Chýbať nebudú ani vystúpenia folklórnych kolektívov DFS Kornička z Trenčína, FS Brezová z Brezovej pod Bradlom, MŠ Jablonka a Krajnanská muzika z Krajného. Navštíviť budete môcť miestnu Pestovateľskú pálenicu, v ktorej bude prehliadka a degustácia.

Sprievodný program ďalej tvorí včelárska zóna, ukážky muštovania, tvorivé dielne, predaj džemov, lekvárov, medu, sirupov, vín, piva a ďalšie dobroty na šmakovanie. Zasýtia vás tiež poľovnícke špeciality a ďalšie občerstvenie v priestore obecného úradu, kde sa podujatie uskutoční. Prítomní budú aj remeselníci – čipkári, košikári, medovnikári, drotári, šperkári, kúpiť sa bude dať keramika, výrobky z dreva, ľanu a tak ďalej. Svoje miesto budú mať aj bylinky prostredníctvom bylinkovej záhrady a čajovne starých materí. V Jablonke vystúpi aj Divadlo Žihadlo pre deti, ktoré sa budú môcť rovnako povoziť na koni a zabaviť sa v detskom areáli.

Jablonkové kumštovanie organizuje Obec Jablonka a Centrum tradičnej kultúry v Myjave, OvZP TSK.

Titulka a info: Centrum tradičnej kultúry Myjava.