Bzince pod Javorinou,17. febr. 2025 | V podjavorinskej dedinke Cetuna budú spomínať na jednu z najkrvavejších a najtragickejších udalostí na západnom Slovensku počas II. sv. vojny. Na 80. výročie cetunského boja sa pripravujú kluby vojenskej histórie, chystá sa program detí a výstava zbraní z piešťanského historického múzea.

Tradičný pietny akt položenia vencov k pomníku a príhovory hostí, doplní v nedeľu 23. februára program v miestnom kultúrnom dome, kde sa prestavia domáce deti zo základnej školy v Bzinciach pod Javorinou a DFS Čakanka z Nového Mesta nad Váhom. Okrem toho predvedú vojenské kluby histórie ukážku centunského boja a Vojenské historické múzeum v Piešťanoch vytvorí výstavu ručných palných a chladných zbraní. Obec Bzince pod Javorinou s ohľadom na blížiacu sa spomienku investovala do revitalizácie okolia pamätníka. Pri tejto príležitosti bola vydaná kolektívom autorov v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom a obcou Bzince pod Javorinou aj zaujímavá publikácia, približujúca udalosti a príbehy jednotlivých ľudí osudovej zimy 1944/1945 v Cetuni.

Pamätník umučených a padlých v Cetune pripomína udalosti z 27. febr. 1945, kedy pri boji partizánskeho oddielu Hurban pod vedením Miloša Uhra s nacistickou protipartizánskou jednotkou Edelweiss, zahynulo 16 partizánov, vrátane veliteľa Uhra a jeho pravej ruky, Antona Jakubíka. Okupanti sa presúvali od Moravského Lieskového smerom do Cetuny. Ich úlohou bolo stopovať odbojárov a pod zámienkou strachu o terorizovanie miestnych obyvateľov v Cetuni, vylákať partizánske skupiny z hôr do osady a nastražiť pascu. Uhrovci, unavení po prebdenej, chladnej noci, sa ráno vydali bližšie k cetunským chalupám, zatiaľ čo už boli nepriatelia strategicky schovaní v usadlostiach. Z okolia sa pridali rozmiestnené čaty Antona Jakubíka, Jozefa Brunovského, Borisa Guseva a Martina Kavického, nepriateľ však mal výhodu postavenia aj dostatok v počte.

Vo chvíli vstupu “hurbanovcov“ do otvoreného prostredia na poli, spustili nepriatelia silnú a neúnavnú paľbu, zatiaľ čo sa partizáni snažili dostať k domom, ukryť sa pri stenách a páliť na miesta pôvodu paľby. Iniciatívneho Miloša Uhra, snažiaceho sa rozbiť organizované postavenie v centre osady, pri snahe dostať sa do stodoly blízko nepriateľského postavenia v hostinci zasiahla guľka, pričom jej pôvod je dodnes diskutabilný. Jakubík, dozvediac sa o páde veliteľa, vybehol s niekoľkými druhmi pre jeho telo oproti spŕške z guľometu a tiež padol.

Cieľom protipartizánskej jednotky bolo rozbiť aktivity odbojových skupín v oblasti Bielych Karpát, keďže v tomto území fungovalo prevádzačstvo, skrývanie utečencov a Židov, prebiehala tiež aktívna záškodnícka a informačná činnosť, do ktorej sa zapájalo domáce obyvateľstvo, aj sovietske jednotky. Dôležitými organizátormi v Bzinciach pod Javorinou boli v rámci Slovenského národného povstania Martin Kedro a Milan Slávik, ktorí vďaka kontaktom z kasární v Novom Meste nad Váhom boli schopní dodávať zbrane pod Javorinu.

Video zo 79. výročia boja v Cetuni:

Od zimy 1944 sa Cetuna stala niekoľkokrát centrom perzekúcií a razií, niekoľkí obyvatelia boli odvedení na Gestapo, vypočúvaní, odvlečení do koncentračných táborov, alebo zastrelení. Jedným z nich bola aj prirodzená autorita v podobe obľúbeného učiteľa Jána Martáka, ktorý zomrel v Nemecku pri pochode smrti. Po boji v Cetuni nezískal nepriatelia živého partizána a tak sa uchýlili k odňatiu ďalších ľudí, ktorých následne popravili. Tragického februárového dňa v Cetuni sa zúčastnil napríklad aj Rudolf Vrba, jeden z dvoch väzňov, ktorým sa podarilo utiecť z Osvienčimu a celému svetu priniesli hrôzostrašnú správu o zaobchádzaní s ľuďmi v koncentračných táboroch.

Oslobodenia, ktoré prišlo len o necelé dva mesiace po boji, sa nedožili mnohí mladíci, odhodlaní ľudia, pre ktorých riskovanie vlastného života prinieslo dodnes desivé príbehy – memento pre celý národ. Po vojne boli ostatky padlých prevezené do novovybudovaného pietneho areálu na lubinskom vrchu Roh, ktorý je miestom posledného odpočinku pre 45 bojovníkov za slobodu.  

Zdroj informácií: Mesto Stará Turá, wikipedia, publikácia 80. výročie cetunského boja.