Samosprávy na kopaniciach vo štvrtok 26. mája o 21. hodine vypnú verejné osvetlenie. Cieľom protestu bude poukázať na stav, ktorý hrozí obciam a mestách po schválení protiinflačného balíčka.

Tento varovný prst prichádza v čase štrajkovej pohotovosti vyhlásenej Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) od 19. mája a po stretnutí primátorov a starostov obcí a miest ZMO Záhorie a ZMO Myjavského regiónu. Podľa nich navrhnutý protiinflačný balíček v súčasnej podobe ohrozuje fungovanie samospráv a bude mať negatívne dopady na rozpočty miest a obcí.

„Zhasneme, aby sme v budúcnosti mohli svietiť! Zároveň žiadame prezidentku SR, aby protiinflačný balíček podpísala až vtedy, keď budú samosprávy mať v plnej miere pokryté finančné kompenzácie,‘‘ informovali starostovia samospráv na Záhorí a kopaniciach.

O vypnutí verejného osvetlenia informovali počas stredy a štvrtka na soc. sieťach napríklad obce Polianka, Rudník, Jablonka, Vrbovce, Poriadie, Priepasné, Košariská, Bukovec, Kostolné, mesto Myjava, Brezová pod Bradlom a zapoja sa aj ďalšie. Zdá sa, že kopaničiarsky región sa nasledujúcu noc ponorí do tmy, akú si už dlho nepamätá.

Takéto logo v súčasnosti figuruje takmer na každej webstránke a sociálnych sieťach obcí v regióne

ZMOS obce a mestá vyzvalo, aby v štrajkovej pohotovosti účelne medializovali sociálno-ekonomické dopady na miestnu územnú samosprávu, zabezpečovali realizáciu prenesených kompetencií iba do obdobia, ktoré je finančne kryté dotáciami poukazovanými štátom na tento výkon, symbolicky stiahli pred budovami mestských a obecných úradov obecné vlajky na pol žrde do 30. júna 2022, alebo aj prerušili, respektíve obmedzili komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy na bezprostredne nevyhnutné obdobie, kým vláda SR neprejaví vôľu konštruktívne vyjednávať o výzvach a požiadavkách ZMOS. V prípade nesplnenia požiadaviek prejdú samosprávy do ostrého celoslovenského štrajku.

Titulná fotka: Ilustračná, autor Kopaničiarske noviny, mesto Myjava

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️