Košariská, 1. júl 2023 | Festival krojov kopaničiarskeho regiónu, Kopanice v kroji 2023, sa uskutoční 8. a 9. júla v obci Košariská. Novinkou programu bude burza krojov, aj špeciálna výstava, venovaná tvorbe Martina Benku.

Michal Halabrín pre podujatie zostavuje výstavu košiel.

Štvrtý ročník podujatia bude zameraný na kroje z Lubiny a Sobotišťa. Prednáška o krojoch v miestnom evanjelickom chráme, má vždy výnimočnú atmosféru, ktorá pohľadí dušu každmu milovníkovi folklóru. Miesto v programe bude mať znova škola tanca a obľúbená ukážka viazania ručníkov, škola paličkovanej čipky, hry pre deti, ale aj prednáška o proránkovej výšivke a vyšívaných košeliach kopaničiarskeho regiónu, v podaní Michala Halabrína a Jely Juríčkovej.

Videopozvánka, v ktorej sa dozviete viac:

Scénickými prehliadkami vás prevedú v Múzeu M. R. Štefánika, kde si pre vás organizátori chystajú vernisáž výstavy maliara Martina Benku. Rodák zo záhoráckeho Kostolišťa, je pozažovaný sa uznávaného zakladateľa moderného slovenského prejavu v maľbe a v kresbe. Pri tvorbe sa inšpiroval krajinou, tvarmi a farebnou krásou ľudového výtvarníctva. Prepracoval sa k osobitému stvárneniu slovenskej krajiny a človeka v nej žijúceho a pracujúceho . Niekoľko obrazov jeho tvorby zachytáva aj krajinu a ľudí priamo z kopaníc, avšak jeden, ktorý bude predstavený na Kopaniciach v kroji, verejnosť uvidí vôbec po prvýkrát.

Novinkou je burza krojov. Ak máte aj vy doma svoje poklady v podobe nevyužitých krojov, ktoré by ste chceli vymeniť, alebo predať, , rezervujte si miesto na e-maili kopanicevkroji@gmail.com alebo tel. č. +421 949 126 288. Ak by ste počas podujatia nemali možnosť prísť, môžete kroje prienieť v piatok 7. júla na obecný úrad v Košariskách a nepredané veci si odniesť v nedeľu.

Titulka: Kopanice v kroji / Kopaničiarske noviny.