Slovenský reprezentačný výber mužov získal na 3. majstrovstvách Európy vo footgolfe EURO 2021 FOOTGOLF bronzové medaily. V ženskej kategórii získala historicky prvú bronzovú medailu pre Slovensko Rebeka Režná. V kategórii seniorov bol najlepším Slovákom Igor Šimončič, ktorý skončil štvrtý.

SKVELÉ VÝSLEDKY

Reprezentácia začala svojú úspešnú púť v dejisku ME v maďarskom Büku od 29. septembra v skupine C spolu s Luxemburskom (6-0), Portugalskom (5-0) a domácim Maďarskom (3-3) a postúpila z prvého miesta do štvrťfinále, v ktorom zdolala Švajčiarsko 6-0. Stopku Slovákom vystavila v semifinále Veľká Británia, ktorá napokon celý turnaj ovládla. Slováci v napínavom zápase o 3. miesto proti Holandsku vyhrali 3-2 a vybojovali tak na historicky treťom šampionáte tretí krát cenný kov.

FOOTGOLF? ČO TO JE?

Footgolf je relatívne mladý, dynamicky sa rozvíjajúci šport. Hráva sa na golfových ihriskách a cieľom hry je dostať loptu do jamky od odpaliska s čo najmenším počtom kopov. Jeho výhodou je v porovnaní s golfom dostupnosť, ale zároveň si udržiava golfovú decentnosť a kombinuje ju s futbalovou technikou a nasadením.

MEDAILA DO BRESTOVCA

Súčasťou úspešného výberu medailistov bol aj rodák z Myjavy ktorý momentálne žije v Brestovci, futbalista a fitness tréner Matúš Vido, ktorý pre Kopaničiarske noviny odpovedal na niekoľko otázok. Pre Matúša s  domácimi úspechmi ako druhým miestom na turnaji Morghan 250 a slovenskej tour vo Veľkom Slavkove to bola prvá skúsenosť v reprezentácii. Ako nováčik však od začiatku dúfal, že ak dostane príležitosť, uchopí šancu za správny koniec a pomôže  tímu splniť medailový cieľ.

Matúš Vido s medailou a pohárom. Autor fotografie: Miro Pochyba

Sú vôbec nejaké podmienky na tréning footgolfu na kopaniciach? Kde sa pripravujete na zápasy?

Na kopaniciach nie sú žiadne podmienky na tréning footgolfu, jedine vykopaná jamka na záhrade, ale chvalabohu u susedov cez kopec v Skalici máme dve perfektne udržiavanie ihriská, dá sa povedať najlepšie na Slovensku. Väčšinou trénujeme v Skalici, alebo v Bernolákove. Keďže ja pracujem v Bratislave, tak tam máme ihrisko cca 15 km.

Na Slovensku združuje hráčov od roku 2014 Slovenská FootGolfová asociácia, ktorá je aj členom medzinárodnej federácie. Existuje aj nejaká pravidelná ligová súťaž?

Na Slovensku existuje samozrejme liga. Dokonca dve také hlavné. Jedna sa volá Slovenský pohár a druhá Slovenská tour. A každý klub si môže vytvoriť vlastnú ligu a je len na hráčoch ktorú si vyberú. Napríklad v Skalici je Hakuna Matata, alebo v Trnave je Trnavská liga. Ja momentálne hrávam za klub Footgolf Skalica.

Futbal je kolektívna hra, golf skôr individuálna. Aká je úloha spoluhráčov vo footgolfe?

Footgolf je individuálna hra, ale v ME v Maďarsku prebiehala súťaž tímov. Jeden zápas hrá 9 hráčov – 3 dvojice a traja jednotlivci . Napríklad jedna naša dvojica hrá proti súperovi a ak vyhrá,  má jeden bod.

Čo sa týka financií a toho že reprezentujete našu krajinu, podporuje štát nejakým spôsobom tento šport?

Štát sa momentálne nezaujíma o footgolf, keďže je to mladý šport. Všetko je to o sponzoroch, ktorých je veľmi ťažké zohnať. Napríklad najväčšie turnaje v zahraničí sa hrajú tri dni a len štartovné je 300 € plus hotel, poprípade letenka .

Máte kamarátov z Myjavy a okolia, ktorí sa tomuto športu venujú s Vami?

Samozrejme, v okolí Myjavy je dosť skvelých footgolfistov. Moja footgolfová kariéra je zatiaľ v plienkach, ale oslovil ma Janko Holič pri pive a odvtedy ma to chytilo. Vždy sa mi dobre hrá s pozitívne naladenými ľuďmi. Vďaka footgolfu som spoznal veľa dobrých a správnych ľudí, začo ďakujem . Sme taká partia nadšencov, ktorých ten footgolf veľmi baví. V skalickom klube je cca 25 hráčov a z toho je cca 10 z kopaníc.

Počas hry. Autor fotografie: Miro Pochyba

NAJPRV SKLAMANIE, POTOM RADOSŤ

Veľký zážitok reprezentovať svoju krajinu v športe, ktorý máte radi neskutočných 5 dní. Zážitky do konca života. Škoda, že sme to nepotiahli až do finále. Po vypadnutí s Angličanmi bolo veľké sklamanie, ale potom prišlo aspoň troska radosti. Ďakujem všetkým zúčastneným a samozrejme aj za to, že som mohol reprezentovať svoju vlasť. Mali sme zabezpečené fakt všetko, klobúk dolu – dodal na svojom profile Matúš Vido po skončení šampionátu.

Pripájame sa ku gratulácii a prajeme veľa ďalších úspechov!

Zdroj foto: FB FootGolf Slovakia, fotograf Miro Pochyba

Projekt Kopaničiarske noviny nie je financovaných z verejných zdrojov a jeho prežitie závisí na Vás, čitateľoch a nadšencoch, ktorí môžu prostredníctvom služby PayPal jednoducho a bezpečne prispieť na jeho činnosť. Za každý i ten najmenší finančný príspevok nesmierne ďakujeme! Podporiť nás môžete aj odberom na Youtube, sledovaním na Instagrame alebo kliknutím na Páči sa mi to na Facebooku.