Prašník. 20. aug. 2022 / Desiaty ročník Inovecko-Karpatskej hasičskej ligy spoznal svojich víťazov. Na veľkom finále na ihrisku v Prašníku vypukli veľké oslavy. Nechýbali emócie, sprcha zo šampanského a pokriky s bujarými oslavami, ktoré nevydržalo pódium víťazov.

Tak ako minulú sezónu, i túto ovládli suverénne hasiči DHZ Pavlice, ktorí dokázali naplno bodovať až v siedmich kolách. Pavlice premiérovo hostili aj predposledné, 8. kolo IKHL dňa 13. augusta netradične nočnou súťažou, keďže v rovnakom dni absolvovali aj domáce kolo Západoslovenskej hasičskej ligy.

,,Sezónu sme dali 100-percentne. Mali sme oveľa lepšie časy, ako tú minulú. Tešíme sa z titulu, a hlavne z nášho B tímu, ktorý dosiahol veľký úspech. Postupujeme spolu na superpohár a tam ukážeme, čo je v nás. Domáca súťaž bola organizačne náročná, ale som rád, že to chalani dali a tú radosť čo dnes majú, si zaslúžia.‘‘ Hovorí hasič A-tímu Pavlíc Richard Müller, ktorý si prebral aj ocenenie za najlepšieho prúdara ligy. ,,Za to vďačím celému tímu. Zobrali ma medzi seba pred dvomi rokmi a povedal som si, že urobím všetko pre to, aby bol tím úspešný a tak sa aj snažím.‘‘

Práve v Pavliciach sa udial podstatný moment,  ktorý rozhodol o tom, že zbor z malej obce v okrese Trnava zaznamenal mimoriadny úspech. Jeho B-tím domácu súťaž vyhral, čo ho katapultovalo na druhú priečku, odkiaľ vytlačili hasičov DHZ Babulicov Vrch, ktorí smolne útok nedokončili. To spôsobilo pred posledným vystúpením v Prašníku drámu s otáznikom, kto zaujme tretie miesto na víťaznom stupienku. Šance mali Vrzávka aj Topolecká, Babuličani si to však dokázali ustrážiť a vďaka dvom solídnym útokom im opäť trofej neunikla.

,,Sezóna sa pre nás nezačala vôbec zle. Potom sa to už nejako vlnilo, raz horšia a raz lepšia súťaž. Nedokázali sme sa stabilizovať. Na jednej súťaži sme dokázali dať krásnu štrnástku, na ďalšej sme sa trápili s pätnástkami. Prišli rôzne zranenia, prišli sme o dvoch prúdarov, ktorých sme dopĺňali v rámci už zabehnutej ligy. Týmto by som chcel poďakovať Patrikovi Klimáčkovi z DHZ Hrašné a Tiborovi Galandákovi z DHZ Rudník, ktorí boli ochotní nám pomôcť a obsadiť tieto posty. V konečnom dôsledku sme ale radi za umiestnenie, ktoré sme dosiahli. Chalani z Pavlíc sú niekde inde, oni tým žijú, majú to natrénované a to potvrdil aj ich B-tím. Dva ich tímy na najvyšších priečkach, to je niečo úžasné,‘‘ povedal na margo sezónnych výsledkov rozdelovač Babulicovho Vrchu Ján Ferianec.

Pre Babuličanov hasičská sezóna ešte nekončí, absolvujú niekoľko súťaží. ,,IKHL je za nami, ale pokračujeme ďalej. Čaká nás súťaž v Drgoňovej Doline a tiež okresná súťaž. Plánujeme ísť na na Ďurďovský výstrek a určite pôjdeme podporiť naše baby, ktoré čaká Slovenský superpohár.‘‘ Lucia Dršková z tímu žien dopĺňa: ,,Do superpohára nejdeme s veľkými ambíciami, odbehneme a uvidíme. Chceme svšak čo najlepšie reprezentovať našu domovskú súťaž, takže sa posnažíme. Bude to zážitok.‘‘

V ženskej časti dokázali z efektivity ťažiť Hrašnárky, pre ktoré bola najväčšia trofej obrovským zadosťučinením, o ktoré sa snažili vyše desať rokov. Na ďalšiu sezónu by sa k ním mohli pridať aj muži. Tí si odbehli v Prašníku premiéru a to celkom úspešnú.

,,Sme z toho veľmi šťastné. Nečakali sme to, ale túto sezónu sme tvrdo trénovali už od marca, posledné obdobie trikrát týždenne. Snažili sme sa, aby nám to konečne takto padlo, pretože vždy nám to o kúsoček ušlo. Poskladali sa nám aj chalani a dúfame, že budúci rok to pekne rozbehnú. Teraz na prvej súťaži skončili piati, takže verím že ak budú pokračovať, tiež by sa im mohlo niečo podariť.‘‘ uvádza Ester Jagošová z DHZ Hrašné.

,,Pre tak malú obec je to obrovský úspech v súťaži, ktorá je nadregionálna. Dievčatá sa o to dlho snažili a veľmi si to zaslúžia. Chcel by som sa im poďakovať a verím, že si oslavy užijú. Ďakujem rovnako aj Patrikovi Kubicovi z našej reštaurácie, ktorý tímu venoval na finále občerstvenie. Je pekné, že sa takto podporujeme‘‘, komentoval úspech starosta Pavel Hučko.

Ženy z Hrašného na slávnostnom stupienku doplnil DHZ Babulicov Vrch a DHZ Jablonka.

,,Na to, že veľa netrénujeme, sme dobre zohrané a tento rok sa nám pošťastilo. Stretli sme sa dobrá partia a klape nám to. To je asi hlavným dôvodom a k tomu máme podporu od našich chalanov, ktorí súťažia tak občas pre radosť, ale aj nám pomáhajú. Keď už sme začali, chceme ísť naplno a budúci rok chceme ísť ešte vyššie‘‘ komentuje úspech Adela Michaličková z DHZ Jablonka, tímu fungujúceho v sériách IKHL ešte len druhý ročník a už aj s pekným úspechom.

,,Ďakujem vám všetkým, že ste sa zúčastnili Memoriálu Adrianky Boorovej a celkovo jubilejného desiateho ročníka IKHL, že ste sa snažili a aj po korone svoje tímy naštartovali. Dúfam, že do ďalšieho ročníka nastúpite minimálne s takým veľkým odhodlaním, aby ste znova niečo vytvorili, aby sme sa takto stretávali a bolo nám dobre‘‘, poďakoval sa na záver po ceremóniách prezident IKHL Peter Boor, ktorý si ešte spoločne s rozhodcom Filipom Bonom prevzali z rúk zástupkyne ÚzO DPO Hlohovec-Piešťany Marty Bartošovej ocenenie za ich dlhoročnú prácu v rámci hasičskej ligy.

Kopaničiarska hasičská sezóna sa týmto dostala (takmer) do samého záveru. Určite si pozrite naše video s oslavami tímov na víťazných stupienkoch, jeden z najkrajších momentov celej ligy:

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY IKHL 2022 TU

Autor fotografií: Kopaničiarske noviny