Sobotište, 7. feb. 2023 | Kométu C/2022 E3 (ZTF) nazývanú aj zelenou, či neandertálskou, môžeme ešte stále v týchto dňoch pozorovať na oblohe. Obyvatelia našej planéty ju naposledy videli pred 50-tisíc rokmi, vedci ju však objavili len vlani.
Jej najbližšia vzdialenosť k Zemi bola 1. februára (42,5 mil. km), ale pohľad voľným okom večer a v noci značne znemožňovalo žiarenie Mesiaca, ktorý mimochodom dosiahol 5. februára najmenší spln, aký sme v roku 2023 mohli vidieť. Vhodnejšie podmienky na pozorovanie preto boli v skorých ranných hodinách. Svetozár Štefeček z hvezdárne v Sobotišti vysvetľuje:
‘‘V ďalších dňoch však Mesiac vychádza neskôr a nebude rušiť pozorovanie, tak sa nezabudnite pozrieť na rozhranie Povozníka a Býka, kde sa kométa pozvoľna presúva a kde nastane 11. februára konjunkcia s Marsom. Jej jasnosť bude klesať kvôli narastajúcej vzdialenosti od Slnka i Zeme, takže v druhej polovici mesiaca ju už bez triédra alebo astronomického ďalekohľadu nenájdeme.‘‘
Tieto dni sú pre sobotištskú hvezdáreň okrem kométy vzácne aj pripomenutím si výročia narodenia zakladateľa hvezdárne Ladislava Košinára (6. 2. 1929 – 27. 7. 2016), výnimočného človeka na poli astronomickom a pre obec Sobotište aj edukačnom. Ako učiteľ (neskôr riaditeľ) ZDŠ v Sobotišti sa v roku 1971-72 zaslúžil s pomocou a podporou žiakov, rodičov a ďalších nadšencov o vybudovanie hvezdárne podľa projektu architekta Gabriela Gála z Myjavy. Bol významným funkcionárom Slovenského zväzu astronómov a Slovenskej astronomickej spoločnosti, roky viedol obe organizácie aj ako riaditeľ a predseda. ,,Jeho“ amatérska hvezdáreň-pozorovateľňa bola pôvodne určená školskému vzdelávaniu, rokmi sa však stala obľúbeným miestom pre všetkých milovníkov hviezdnej oblohy. Aj vďaka tomu pomenoval astronóm Peter Kušnirák asi 3,5 km veľkú planétku objavenú v roku 1999 s minimálnou vzdialenosťou 172 mil. km od Zeme po obci Sobotište. Medzinárodná astronomická únia tento názov oficiálne odobrila v roku 2001 na 750. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Ako dar k 80. narodeninám Ladislava Košinára pomenovali A. Galád a A. Pravda novoobjavený asteroid číslo 16869 Košinár.
Ak už nebudete mať príležitosť zelenú kométu v najbližších dňoch vidieť, nemusíte smútiť, pretože rok 2023 bude ešte na zaujímavé astronomické úkazy bohatý. Z celkovo 13 splnov sa dva vyskytnú v mesiaci august a bude sa jednať o tzv. supersplny, druhý z nich dokonca označovaný ako Modrý mesiac. 28. októbra si v našich zemepisných končinách užijeme aj čiastočné zatmenie Mesiaca a 5. mája jeho polotieňové zatmenie. 1. marca príde ku zdanlivému dotknutiu sa Venuše a Jupitera. Od júna do septembra bude krásne vidieť Mliečna dráha a spolu s ňou v polovici augusta aj výdatný meteorický roj Perseidy. Počas celého októbra a zač. novembra potom bude možné pozorovať aj Orionidy, v polovici decembra bude ideálny čas pre pozorovanie Geminíd.
Titulka: hvezdáreň Petra Štefečková / Zdeněk „Sir“ Štorek, 1991.