Podbranč, 17. aug. 2023 | Brančský hrad sa stal podľa užívatelských recezií Goggle najlepšie hodnoteným hradom v Trnavskom kraji. Získal za to zaujímavé ocenenie.

Zlatý špendlík je ocenenie pre top hrady a zámky naprieč Slovenskom podľa hodnotenia používateľov Máp Google. Ocenenie má podobu sošky v tvare špendlíka a vychádza zo zobrazenia hľadaného miesta na Mapách Google. Na Slovensku sa týmto spôsobom sošky udeľovali prvýkrát. Hrady a zámky boli vybrané na základe viacerých kritérií, napríklad pre počet hviezdičiek a recenzií, ako aj celkový dojem a aktuálnosť profilu na Google Mapách. Spoločnosť Branču v roku 2023 robia ďalšie ocenené prestížne hrady, ako napríklad Devín, Oravský hrad, či Bojnický zámok.

„Ocenenie považujem ako odmenu za snahu, ktorú vynakladáme na to, aby sme hrad Branč zachovali aj pre ďalšie generácie.„Myslím si, že ľudia pozitívne hodnotia hrad Branč preto, lebo je dobre udržiavaný, to sa týka aj zabezpečenia hradieb. Návštevníkov púta už z diaľky. Je dobre prístupný pre všetkých turistov, pričom z hradu je krásny výhľad na okolité kopanice, Javorinu, Bradlo či Malé Karpatý,“ povedal k úspechu kultúrnej pamiatky starosta Podbranča, Milan Kadlíček.

Hrad dal v 13. storočí postaviť magister Aba a počas svojej existecie sa na ňom vystriedalo možstvo panovníkov. Medzi najznámejších patrí napríklad Matúš Čák Trečiansky, Matej Korvín, či kráľ Karol Róbert. Za jeho rozsiahlou prestavbou v gotickom slohu stojí Žigmund Luxemburský. V novoveku sa jeho dôležitosť obrany prihraničného regiónu Uhorska zmenšovala. V nespokojných povstaleckých dobách 17. storočia sa hrad a jeho okolie stalo dejiskom protitureckých bojov, ktoré napokon stáli za jeho skazou. V období rekatolizácie na ňom boli väznení kalvínski a evanjelickí kňazi, ktorí zomreli v jamách a majú na hrade pomník.  Hrad sa delí na dolný a stredný, nachádza sa na 473 metrov vysokom vrchu Brančských bradiel v Myjavskej pahorkatine. Spája sa s ním viacero zaujímavých príbehov, ale aj krásne, atraktívne výhľady, ktoré ponúka návštevníkom takmer do všetkých strán.

Zdroj titulky a informácií: Google – Zlatý špendlík.