Lubina, 22. júl 2023 | V podjavorinskej kopanici Kopcové zorganizovala skupina nadšencov a milovníkov prírody žatvu presne tak, ako si ju pamätajú staršie ročníky a naši predkovia. Tí by vedeli narozprávať, ako veľmi sa kedysi na poli nadreli, než z neho mali úrodu v podobe chlebu a obživy pre zvieratá.

Dnes si môžeme pohodlne zájsť do obchodu, chlieb berieme ako obyčajný produkt, ako by sme ani len netušili a neuvedomovali si, čo sa vlastne za ním skrýva. Všetko je akosi inak. Všetko, ale niečo predsa len zostalo. Spojenie s prírodou a robota, ku ktorej sa vracajú v Kopcovom na lubinských kopaniciach, dáva návštevníkom v romantizovanom štýle možnosť vrátiť sa v čase, opäť vnímať dar prírody a ťažkú prácu ľudských rúk, cez ktoré prejdú tisíce klasov.

Spolu s koscami Slovenského koseckého spolku, gazdom Milanom Zemanovičom a ďalšími pomocníkmi zo slovenskej i moravskej strany, sa úroda podarila aj na 7. ročníku historickej žatvy, v peknom počasí a za spevu ženskej skupiny Holeška z Prašníka pozbierať. Návštevníci sa tak mohli bez starostí zabaviť pri jedle a priateľskom slove.

Viac fotografií v plnej kvalite nájdete TU.