Futbalisti Spartaka Myjava zimujú po neúplnej jesennej časti Tipos III. ligy Západ na piatej priečke. Posledné 17. kolo mali Spartakovci odohrať 13. novembra  so súperom z Partizánskeho, avšak po viacerých nálezoch kovidu v tíme kopaničiarov bol zápas dvakrát preložený, predbežne na koniec februára 2022.

‚Mrzí ma posledný zápas, pretože ak by sme ho odohrali a zvládli, mohli sme byť na pomyselnom druhom, možno treťom mieste“ – uviedol tréner tímu Daniel Kvasnica, ktorý v lete pri kormidle kopaničiarov vystriedal skúseného Ladislava Hudeca.

V Myjave sa usilujú o rozvoj moderného futbalu, kedy sa klub snaží do kádra zapracovávať predovšetkým mladých odchovancov. Napriek novým odlišnostiam v zaužívanom štýle hry a postupnom zosúlaďovaní s víziou trénera Spartak zaznamenal v jeseni slušnú štatistiku 9 víťazstiev, 3 prehry a 4 remízy.

“Postupne sme zisťovali, čo nám vyhovuje a spokojnosť so dostavila ku koncu jesennej časti, kedy sme za 5 zápasov stratili jediné dva body v Marcelovej. Moderný futbal na troch obrancov bol v niektorých zápasoch prínosný a niekedy nám zas nevyhovoval. Postupne sme zistili, že hráčom skôr vyhovuje iný systém hry s postupným zakladaním útokov. Záver jesene bol už lepší a počas zimného obdobia budeme pracovať na tom, aby sme naň nadviazali.“

Podľa D. Kvasnicu má momentálne súťaž veľmi vysokú kvalitu. Jediným výraznejším tímom na vrchole tabuľky je prvá Považská Bystrica, ktorá doposiaľ stratila iba 4 body a je prakticky takmer nedostihnuteľná.

To, čo nám najmenej fungovalo, bolo taktické zmýšľanie. Samozrejme, na všetkom sa dá pracovať. Mali sme na to veľmi krátky priestor pretože príprava bola o jednom-dvoch zápasoch a hneď sme šli do tých ostrých pohárových a majstrovských.  Zimná príprava bude teda ideálna preto, aby sme videli všetkých, aj mladších hráčov, aby sa každý pobil o svoju šancu.“

Zimnú prípravu absolvujú futbalisti v domácich podmienkach a zápasové tempo by im mala pomôcť udržať séria zimných prípravných stretnutí. Prvý prípravný zápas je predbežne stanovený s tímom AFC Nové Mesto nad Váhom na 15. januára.

“V ideálnom prípade by sme mali začať 10. januára a celá príprava prebehne v domácich podmienkach.  Plánovali sme aj kondičné sústredenie, ale to bude vzhľadom na pandémiu nereálne. Koncom februára by sme mali ísť do Turecka, aby sme si zvykli na trávnatú plochu, ale všetko to je zatiaľ len v riešení.“

V mužstve počas zimy nastanú aj zmeny, ktoré však momentálne ešte nemajú úplnú definitívu.

“Zmeny určite prídu, ešte je to všetko v riešení a nevieme, akým spôsobom to dopadne. Samozrejme vieme, že Kristián Ratica nestíha kvôli školským povinnostiam a Kristián Koníček už teraz pracuje v zahraničí.“

Káder by mal byť stabilizovaný a podstatné je aj to, že nikto z hráčov si nenesie po prekonaní ochorenia negatívne následky na zdraví. Cieľom Spartaka bude ďalej zapracovávať mladých hráčov a hrať atraktívny a rýchly futbal.

“Hráči by mali byť k dispozícii všetci, nikto nemal vážnejší priebeh ochorení, nikto sa v priebehu sezóny vážnejšie nezranil a ešte by mali pribudnúť do prípravy dlhodobo zranení – Dávid Copko a Martin Brezina. Chceme byť určite konkurencieschopní aj v jarnej časti a chceme sa pobiť o druhé miesto. Chlapci to budú mať určite ťažké, popri práci zvládať ešte tréningové dávky v zime a na umelej tráve, ale sme tu na to, aby sme futbal povýšili a aby sme prilákali aj divákov na tribúny.

Prvý duel jarnej časti by mala Myjava odohrať na domácej pôde 6. marca proti Beluši. Ešte pred ním čaká kopaničiarov spomínaná dohrávka s Partizánskym.

Zdroj fotografií: Vladimír Pyxel Domen

Páčil sa vám tento článok? Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok. Vašu podporu si nesmierne vážime. Ďakujeme!

🤲 CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️