Tanečné zábavy boli kedysi pravidelným koloritom ľudovej kultúry na celom Slovensku. Dnes už prakticky vymizli, ale našťastie sa v niekoľkých prípadoch nájde človek či skupinka ľudí, ktorí sa všakovaké zvyklosti a práce z minulosti snažia zachovať. Tak tomu je aj v Brezovej pod Bradlom, kde sa miestny Folklórny súbor Brezová rozhodol ísť cestou skúmania a približovania súčastí takmer zabudnutého, dennodenného života predkov.

V jarnom období súbor zorganizoval na lúke za miestnym ev. kostolom pásmo piesní a tancov špecifických pre obdobie na Juraja, privolávajúcich ochranu a dobrý úrodný rok. Bol to prvotný impulz navrátiť ľudové tradície do krásneho prírodného prostredia a pritom ostať medzi tými, ktorým sú venované. Treba podotknúť, že veľmi úspešný a s nezameniteľnou atmosférou.

Reportáž z podujatia Pod Juro pod! s FS Brezová

Podobnú myšlienku by chceli hudobníci naďalej rozvíjať. Rozhodli sa najnovšie prinavrátiť aj tanečné veselice, ktoré sa v minulom storočí konali v Brezovej a priľahlých kopaniciach každú nedeľu. Takto chcú opäť oboznámiť ľudí s piesňami a ponúknuť im priestor pre kultivovanú zábavu s možnosťou naučenia rôznych tancov.

Podujatiu dali názov Ked muzika na Baranci zahrala a uskutoční sa už túto sobotu 13. augusta od 18. hodiny, ako už aj názov navodzuje, v lokalite Pod skalou na Baraneckej ceste k priehrade. 

Členovia FS Brezová vás na zábavu srdečne pozývajú a v grafike pripomínajú niekoľko informácií, ktoré by vám mohli byť prospešné pre strávenie krásneho, bezstarostného večera, plného tanca, spevu a výborného jedla.

Titulná fotografia: Fašiangový sprievod s FS Brezová 2022, Kopaničiarske noviny. Zdroj informácií: FB FS Brezová

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY