Košariská, 30. jún 2023 | Vápencové dolomitové vrchy v okolí Brezovej a Košarísk, sú na prvý pohľad obyčajné, lesom zarastené, nevysoké a pomerne neznáme hory. Ich minulosť je však taka neobyčajná, ako aj vzťah Košarišťanov k nim.

Strmé úbočia, kde boli kedysi dlhý čas ťažené stromy ako surovina pre miestne slávne garbiarske remeslo, sa menili na holiny. Skalnaté podložie bolo také nehostinné, že po čase aj samotnú pôdu odplavili dažde a ostala len holá, skalnatá pustatina. Zdalo by sa, že stromy v takej zdevastovanej krajine už nikdy nevyrastú. To, o čo sa poskúsili v 50. rokoch obyvatelia podbradlianskeho kraja, bola takmer nemožná úloha. Dnes však názov Periská, poznajú lesohospodárske kapacity azda v celom bývalom Československu.

Pre Pavla Trančíka, lesníka zaoberajúceho sa zalesňovaním v tých najneprístupnejších a najhorších podmienkach, sa Periská stali celoživotným dielom. Vďaka jeho prístupu a pochopeniu miestnych podmienok pre tvorbu lesov, je dnes okolie obce Košarísk celý rok zelené. To, čo v tých dobách museli ľudia podtúpiť pre to, aby sme sa dnes dívali na živé hory, sa zdá priam nepredstaviteľné. V ťažkých podmienkach najprv museli na vrchy v košoch priniesť hlinu, aby bolo vôbec do čoho sadiť. Tisíce a tisíce košov po celé roky. Neskôr im pri vynášaní pomohla lanovka, ruky si však mozole pamätali a v príbehoch pamätajú dodnes. Do oplôtikov a priehradok sadili predovšetkým borovice. Nepôvodný druh, nad ktorým dnes nejeden mávne rukou, ale to len bez poznania, že vzkriesiť mŕtvu krajinu je úlohou celých desaťročí, ak nie stáročí. Prispôsobivé ihličnany časom vytvárajú prostredie, v ktorom sa bude lepšie dariť aj listnáčom, až ich bude viac a viac. To je však záväzkom pre tých, čo sa o lesy postarajú v budúcnosti.

Ťažká práca bola v kopaničiarskom kraji dennodenným chlebom pre gazdov, roľníkov, remeselníkov. Na korene predkov, však na Košariskách nezabúdajú. Pod taktovkou Martina Janšta, riaditeľa Základnej školy M. R. Štefánika v Košariskách, skvelého muzikanta, ktorý rozvíja cit pre rodný kraj u zverených detí v národopisnom krúžku, vznikal počas školského roka umelecký program Periská II. Audiovizuálne pásmo rozpráva o osudoch generácií lesníkov a robotníkov v spomienkach Judity Noskovej z Baranca. Účinkujúce deti, ktoré sa tak rozlúčili so školou, rodičia a hudobníci, vo večerný čas dňa 30. júna 2023, odohrali na zaplnenom nádvorí Jubilejnej školy v Košariskách výnimočné predstavenie, v ktorom aktéri do bodky  naplnili význam odkazu úcty k práci rodičov a prarodičov, ich spoločnej vôle a odhodlaniu.

Z vystúpenia vám prinášame našu fotogalériu. Nižšie nájdete odkaz na kompletnú fotogalériu v plnej kvalite s vyše 70 fotkami.

Ďalšie fotky z vystúpenia Periská II. nájdete TU.