35. ročník časovky jednotlivcov pod názvom Šárka slivková je medzi kopaničiarskymi milovníkmi cyklistiky všeobecne známy pojem a aj tento rok prilákala 11. júna do Starej Myjavy stovky  účastníkov všetkých vekových kategórií.

Súťaž sa nesie vždy v priateľskej nálade a to je jej dôležitým poslaním. Kto chce, môže si siahnuť aj na dno svojich síl a kto nie, ten sa len jednoducho vyvetrá. Pre deti je to veľký zážitok a pre tých, ktorí sa nevenujú bicyklom úplne pravidelne, zas výzva celú trasu prejsť. Pohodlnejší si zvolia menej náročnú cestu cez obec a tí zdatnejší môžu skúsiť  horský profil. Spoločným prianím je sa v cieli stretnúť, porozprávať sa a zažiť pekný letný športový deň v obklopení kamarátov, známych, či rodiny.

Šárka zásluhou dobrodincov na dvoch kolesách úspešne prežila aj posledné dva namáhavé roky a od svojho vzniku v roku 1988 funguje bez prestávky, takže už aj pre dlhú tradíciu a spomienky na ňu cyklistickí srdciari z okolia nedajú dopustiť.

,,Minulý rok v pôvodnom termíne cez pandémiu si mohol každý trať prejsť individuálne a nahlásil nám čas. Koncom augusta, keď opatrenia povolili, sme zorganizovali náhradnú‘‘, približuje Ľuboš Durec z Myjavského cyklistického spevokolu, ktorý záštitu nad časovkou prevzal pred desiatimi rokmi. ‚, Myšlienku zorganizovať túto súťaž mali pán Siváček a pán Kubík. Samozrejme, popri nich bolo viacero ľudí, ktorí k tej myšlienke dopomohli. No a po 25 rokoch úlohu pokračovať predali mne. Akcia stále slúži na podporu a rozvoj cyklistiky, ktorá tu na Myjave bola odjakživa. Býval tu kedysi cyklistický klub, ktorý prakticky zanikol s rozpadom armatúrky. Tak sa na to snažíme nadviazať a udržať túto tradíciu, aby sa ľudia trošku hýbali.‘‘

Súťažiaci si mohli vybrať z dvoch tratí – 7,5 km dlhej cestnej a 9,5 km pre horské bicykle, so štartom z parkoviska pri Trnovcoch a cieľom v Skilande. ,,Účasť je dobrá, mali sme 285 cyklistov a ďalší trasu prešli bez registrácie. Počas vyšlo, všetci sme spokojní. Každý účastník dostane cenu, na tom si zakladáme.‘‘  Po odjazdení si mohli všetci pri guláši či pive odpočinúť v areáli lyžiarskeho vleku, kde prebehli hry pre deti a súťaž Paralelne do kopca.

Jednotlivé kategórie a ich víťazi: Juniori (Marián Stančík), Muži (Peter Mosný ml.), Ženy (Monika Stančíková), Veteráni do 49 r. (Radko Rehora) a Nad 50 r. (Peter Ondris) Veteránky (Alena Štvrtecká) MTB ženy (Barbora Horniaková) a MTB muži (Jaro Štvrtecký).

Okrem mien najrýchlejších pretekárov stojí za zmienku, že najmladšiu cyklistku na trati, trojročnú Hanku Kvasnicovú, delilo od najstaršieho cyklistu 78 rokov. A keď už sme pri tých naj, usporiadatelia z Myjavského cyklistického spevokolu by si zaslúžili uznanie za najoriginálnejší názov cykloklubu, hoci podľa Ľuboša Durca nie je príliš publikovateľný. ‚,Chlapi sa stretli v krčme, niečo si popili a začalo sa spievať. Tak vznikol cyklistický spevokol‘‘, vysvetľuje s úsmevom. Nuž hovorí sa, že najlepšie veci sú práve tie spontánne.

Tešíme sa na 36. ročník Šárky slivkovej opäť o rok!

KOMPLETNÁ FOTOGALÉRIA ZO ŠÁRKY TU

V roku 2021 sme na Šárke natočili videoreportáž:

🤲 CHCEM PODPORIŤ NOVINY