Košariská, 21. Júl 2023 | Pred rodným domom M. R. Štefánika si vojenské kapacity Ozbrojených síl SR, armádni veteráni, predstavitelia štátnej aj lokálnej správy, občania a návštevníci podbradlianskych Košarísk, slávnostným aktom pripomenuli 143. výročie narodenia generála Milana Rastislava Štefánika.

,,Vo veľmi ťažkej dobe dosiahol Štefánik maximum z toho, čo sa mu ponúkalo. Mal v úcte a láske svoju rodinu, svoj kraj, z ktorého pochádzal a národ, v ktorom vyrastal. Bol si vedomý toho, že nie je dôležité, ako veľký a početný je národ, ktorý chce dosiahnuť štátnosť, ale akú vôľu má k tomu, aby svoju štátnosť mal. Pre mňa ako vojaka to bol velký štátnik, pretože napriek tomu, že Štefánik nikdy pred vojnou vojakom nebol a o vojenské veci sa nezaujímal, okamžite pochopil, že ak chceme mať svojprávnosť a štátnosť, potrebujeme k tomu aj ľudí, ktorí sú ochotní ju brániť a obetovať pre ňu svoj život. Preto dosiahol aj taký precedens či zázrak, že krajina, ktorá ešte nevznikla, už mala svoju armádu. Milan Rastislav Štefánik bol vždy blízky vojakom a ostáva hlboko v našich srdciach ako vzor, ktorý máme nasledovať, ale zostáva aj vzorom pre tých, ktorí riadia štát, aby si svoje ozbrojené sily chránili, budovali a zveľaďovali, lebo príde čas, kedy ich budú potrebovať.‘‘ povedal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, Daniel Zmeko. Obzrojené sily SR sa ako partner zároveň podieľajú na trojdňovom podujatí, ktoré dnešným slávnostným aktom oficiálne začalo.

,,Ďakujem za organizovanie podujatia Dni Štefánika. Je mi veľkou cťou, že sa ako Ozbrojené sily môžeme podieľať na organizovaní takejto akcie, pretože to, čo najviac zabíja tradíciu, je formalizmus. Prísť si postáť chvíľu k pamätnému miestu problém nie je. Organizovať však aktivitu, ktorej sa zúčastnia stovky ľudí a ktorá má priniesť bohaté kultúrne a športové zážitky je úplne o niečom inom a klobúk dole tým, ktorí sa tohto zúčastňujú a venujú tomu čas. So cťou a mandátom, ktorého sa mi dostalo, považujem druhý ročník Dní Milana Rastislava Štefánika, za oficiálne otvorený.‘‘

Program Štefánikových dní 2023 nájdete v odkaze TU.

Fotogaléria zo slávnostného otvorenia podujatia a vzdania úcty M. R. Štefánikovi:

Viac fotografií nájdete TU.