Brezová pod Bradlom, 3. nov. 2023 | Folklórny súbor Brezová pozýva všetkých milovníkov tanca a tradícií do svojich radov. Ak sa Ti páči folklór a chceš tráviť voľný čas zmysluplne a v kolektíve nadšencov tradičnej ľudovej kultúry, táto pozvánka slúži práve pre Teba.

Stretnutie sa bude konať v piatok 3. novembra o 19. hodine v Základnej umeleckej škole na Brezovej, kde súbor v zimných mesiacoch trénuje. Stačí si so sebou priniesť tanečné topánky a dobrú náladu. ,,To, či niekedy nábor zopakujeme, bude záležať od počtu účastníkov. Vo všeobecnosti ale platí, že sa ľudia môžu pridať hocikedy, ak im tento termín nevyhovuje,’’ hovorí člen FS, Jozef Marko.

Jedným z vrcholov folklórnej sezóny je vystúpenie na MFF Myjava.

Folklórny súbor funguje na báze dobrovoľnosti. Posledné roky sa obmenilo jeho osadenstvo a súbor začal kreovať novú koncepciu rozvoja. K nej patrí aj vzdelávanie mladších ročníkov a oboznanovamie s tradíciami. Pre tých najmenších sa podarilo lektorom Jozefovi Markovi a Katke Pagáčovej otvoriť krúžok Fiškusi. Každý štvrtok sa stretávajú v CVČ Brezová, kde deťom hovoria a ukazujú tradície, hry, piesne, a tance  z podbradlianskeho regiónu. Krúžok navštevuje asi 12 detí, väčšinou prvostupniarov základnej školy

,,Verím, že ich to baví, aj keď sú niekedy ako z divých vajec. Čiže úplne vystihujú pomenovanie fiškusi. Snažíme sa to poňať modernejšou formou. Nedrilujeme s nimi nejaké tance a choreografie, ale skôr rozvíjame ich pohybové zručnosti, silu a rytmus rôznymi hrami. Stále platí, ze najobľúbenejšia detská hra bola, je a bude na veky vekov naháňačka, alebo jej iné formy, dodal J. Marko.

Stretnutie v ZŠ Š. Osuského v Brezovej. Foto: FS Brezová.

Koncom októbra rovnako súborací pripravili pre žiakov ZŠ v Brezovej kultúrno-historické pásmo. Inšpiratívny a poučný program s kúskom zábavy je presne cestou, ako podchytiť aj starších školákov. V súbore dobre pochopili, že najdôležitejšou súčasťou pri osvete nie je iba samotná výučba, ale najmä priateľský prístup a oslovenie.

,,Bol to niečo ako výchovný concert, ale skôr edukatívno-interakčné podujatie. Kombinácia našich tanečných, speváckych vstupov, vedomostných kvízov a pohybových aktivít. Tento rok boli témou vojenské dejinné udalosti, hurbanovské boje a prvá svetová vojna.’’

Podujatie Pod Juro, pod!

Okrem práce s náborom a edukáciou sa súbor snaží priniesť aj kultúru medzi ľudí. Obnovil jarnú tradíciu pálenia ohňa na Juraja. Jedná sa o neuveriteľne pôsobivé podujatie s osobitou atmosférou. Rozkvitnuté stromy, spevy pri kostole, vôňa z dymiacej šalvie, tance s deťmi a k tomu príjemné priateľské stretnutia. V auguste zopakovali akciu pod skalou, Ked muzika na Baranci zahrala a v marci sa na domácej scéne v Národnom dome Štefánikovom predstavili s novým, mimoriadne úspešným pásmom Z fabriky na javisk. V Brezovej organizujú Fašiangový sprievod, samozrejmosťou je vystúpenie na Brezovskom jarmoku, ale aj na MFF Myjava a ďalších podujatiach.

Video z podujatia Ked muzika na Baranci zahrala 2023, ktoré sme vyrobili pre FS Brezová:

Aj tanečníci a speváci však majú svoje životy a jednoducho povedané, poskladať sa na pódiu býva niekedy veľmi náročné. Ubúdajú starší, skúsení členovia a pre mladších ešte treba čas a tréning. Preto sa nasledujúci rok súbor sústredí na rozvoj vlastných schopností a tanečníci medzi sebou uvítajú radi nové tváre. Netreba sa ostýchať a prísť.

Zostrih Z fabriky na javisko 2023, rovnako z našej produkcie:

Titulka: Brezovský jarmok 2021, Kop. noviny.