Stará Turá, 18. sept. 2023 | Basketbalistky MBK Stará Turá do 18 rokov vyhrali v konkurencii tímov z pobaltských krajín, Španielska a Švédska prvý turnaj Európskej dievčenskej basketbalovej ligy 2023/2024 (EGBL) v litovskom Anykščiai a získali tiež individuálne ocenenia.

Od 15. do 17. septembra odohrali  basketbalistky Starej Turej päť zápasov, v štyroch z nich dokázali uspieť. Po víťazstve nad lotyškým Valmieras 61:39 a Hospitaletom Barcelona 38:36 si dokázali v predstihu vybojovať prvenstvo v skupine a nezmenila na tom nič ani prehra s Jugla Riga 50:54. V semifinále si zverenkyne trénera Tomáša Kačmarika presvedčivo poradili s BS Riga 57:34 a mohli sa tešiť na finále proti už v skupine zdolaným súperkám z Barcelony.

Staroturanky počas prvej štvrtiny viedli, ale záver patril Španielkam, ktoré ju vyhrali o jeden bod. V druhej časti sa úspešne hodenými šestkami Ivy Mihaljevičovej dostala Stará Turá naspäť do vedenia, ktoré zväčšila na 27:21 a dievčatá kontrolovali hru.  Do začiatku poslednej štvrtiny sa aj vďaka mimoriadne aktívnej Alexandre Chovaníkovej, ktorá nazbierala celkovo 23 bodov, dostali už do 12-bodového trháku.  V závere však opadla koncentrácia, prišla nervozita a s ňou aj zbytočné straty lopty. Povzbudené Barcelončanky zatlačili a zmiernili manko na jediný bod. Vypätý záver podčiarkla trojka súpera a vyrovanie na 50:50. Zodpovednosť však na seba vzala 13-bodová Diana Uhlíková, ktorá šesť desatín sekundy pred koncom vybojovala dva trestné hody. Rozohrávačka oba premenila a radosť v slovenskom tíme nemala konca.

Foto: EGBL.

Diana Uhlíková patrila medzi najlepšie nahrávačky a dostala sa do all stars tímu turnaja. Alexandra Chovaníková získala ocenenie pre najužitočnejšiu hráčku. Staroturankám sa tak podarilo zopakovať úspech tímu U2004 z predminulej sezóny a môžu sa tešiť na domácu atmosféru, keď v rámci 2. turnaja EGBL privítajú v dňoch od 23. do 26 novembra 2023 zahraničné tímy na palubovke v Piešťanoch.

Info: MBK Stará Turá, European Girls Basketball League.

Titulka: European Girls Basketball League.