Svahy Bielych Karpát ukrývajú živú históriu. Stovky rokov staré stromy, už takmer zabudnuté odrody, ktoré sú skutočným prírodným pokladom nášho kraja. Tieto stromy sú výsledok dlhého procesu zušľachťovania našimi predkami, pre ktorých boli skutočným životom, obživou a prepojením s prírodou. Tieto staré odrody, dokonale prispôsobené pre charakter bielokarpatskej krajiny sú výnimočné vlastnosťami so všestranným využitím.
ZACHOVANIE PRÍRODNÉHO DEDIČSTVA
V rokoch 2013 až 2015 bol v regióne Bielych Karpát realizovaný projekt Bielokarpatský ovocný poklad s úmyslom zachovať staré odrody a dedičstvo pre budúce generácie. Na projekte na podieľala Správa CHKO Biele Karpaty spolu so švajčiarskou nadáciou ProSpecieRara, Technickou univerzitou vo Zvolene, ale aj záhradkári, študenti a nadšenci spolu s Občianskym združením Pre prírodu.
Počas obdobia realizácie projektu zmapovali staré a krajové odrody v 21. katastroch obcí od okolia Starej Turej cez Bošácku dolinu po krajinu pod Vršatcom, zapísali 2500 stromov a zaznamenali desiatky odrôd ovocných stromov, ktoré sa snažili zachovať vo forme ozdravenia, alebo získania genetického materiálu prostredníctvom vrúbľov. Okrem toho v rámci projektu vznikol ovocný sad starých a krajových odrôd v staroturanskej Súši a bola vytvorená duplikovaná kolekcia 56 významných stromov Bielych Karpát.
Tieto počiny pre záchranu prírodno-kultúrneho dedičstva a výsledky zaznamenával na svoju kameru od roku 2016 ekológ, filmár a fotograf z Púchova Jakub Cíbik, pre ktorý to bol po dokumente Kráľovstvo strážené Vršatcom druhý filmársky kúsok. Jeho celovečerný 54 minútový dokumentárny film s rovnomenným názvom projektu Bielokarpatský ovocný poklad krásne zachytáva atmosféru tamojšej krajiny a majestátnosť starých solitérnych stromov s poučným a zaujímavým komentárom, ktorý prezrádza dokonca aj úplný pôvod ovocných odrôd v našom kraji.
K projektu som sa dostal ako člen OZ Pre prírodu, ktoré na ňom spolupracovalo. V čase realizácie projektu som zhodou okolností dokončil svoj prvý film a na jednom z premietaní prišiel návrh nakrútiť film o tejto problematike, tak som sa do neho pustil – uviedol Jakub Cíbik. Jedinečné informácie, ale aj princípy starostlivosti o stromy v dokumente rozprávajú odborníci a ovocinári Ľudovít Vašš, Bruno Jakubec či bratia Struhárovci a ďalší, ktorí venujú práci a zachovaniu genofondu živých svedkov minulosti časť života a vďaka nim staré odrody zostávajú ešte v dnešnej dobe súčasťou Bielych Karpát.
NA FILM SA VYZBIERALA AJ VERENOSŤ
Od vydania dokumentu, na čom malo zásluhu doposiaľ asi 90 podporovateľov z kampane StartLab chodí Jakub Cíbik po obciach a mestách Trenčianskeho kraja a prezentuje svoj dokument prostredníctvom premietaní a diskusií. Takto sa s podporovateľmi a priateľmi zišiel aj 9. októbra v Hostinci u Klačkov na lubinských kopaniciach, práve v krásnom prostredí masívov Javoriny, odkiaľ tento unikátny snímok vzišiel.
Diváci si môžu film pozrieť na premietaniach s diskusiou, ktoré sa konajú v celom regióne od Starej Turej až po Púchov, pripadne online na mojej webovej stránke (www.jalubcibik.sk) Film sa takisto dostane na obrazovky RTVS, presný termín vysielania však ešte nie je známy.
STROMY – OCHRANCOVIA KOLOBEHU PRÍRODY
Dokument vysvetľuje, že príčinou postupnej straty záujmu o niektoré staré odrody je hlavne urýchlená doba a s tým spojená snaha pestovateľov z nového stromčeka v priebehu pár rokov zbierať úrodu na nízkych kmeňoch bez náročného zberu. Rast starých odrôd je proti tomu zdĺhavým procesom, kedy sa plnohodnotnej, ale o to väčšej úrody dočkáme o niekoľko rokov až desaťročí. Stromy s vysokým kmeňom dokázali uživiť rodiny, boli lepšie adaptované na podmienky krajiny, boli tradičné a ich životnosť bola omnoho väčšia.
Okrem úžitkovej vlastnosti stromov – pálenie, konzumácia, sušenie plodov, výroba muštov a ďalších výrobkov sú stromy nepostrádateľným prvkom živočíšneho spoločenstva, dôležitou obživou a útočiskom pre hmyz a rôzne lesné zvieratá. Tvoria v krajine špecifické spoločenstvo, tzv. sadové lúky, ktoré sú vhodným miestom a príležitosťou pre zlúčenie úžitkovej vlastnosti stromov a ochrany prírody.
Ukážka z filmu:
Projekt Kopaničiarske noviny nie je financovaných z verejných zdrojov a jeho prežitie závisí na Vás, čitateľoch a nadšencoch, ktorí môžu prostredníctvom služby PayPal jednoducho a bezpečne prispieť na jeho činnosť. Za každý i ten najmenší finančný príspevok nesmierne ďakujeme! Podporiť nás môžete aj odberom na Youtube, sledovaním na Instagrame alebo kliknutím na Páči sa mi to na Facebooku.