Obec Hrašné prešla v poslednom období príjemnými zmenami. Napriek sťaženým podmienkam, ktoré doba Covidu prináša, obec postupuje v plánoch a zlepšovaní kvality života občanov. V septembri zorganizoval starosta za podpory členov miestnej Jednoty dôchodcov a zamestnancov úradu obecné brigády.  Prvá sa uskutočnila v časti Hodulov vrch 10. septembra,  kedy dobrovoľníci očistili starú školu, upravili a vyčistili park. Keďže sa blížia Dušičky, rozhodli sa 24. septembra skrášliť aj areál miestneho cintorína a urobiť aj ďalšie práce v obci.

Starosta obce Pavel Hučko mi ochotne porozprával a prácach, plánoch a zmenách, ktoré sa v Hrašnom za posledné roky udiali, povodil ma po obci a všetko odprezentoval.

Starosta pri bráne hospodárskeho dvora

Miestna reštaurácia v rámci brigády vďaka ochotným pracovníkom dostane čoskoro novú strechu nad terasu a obnova sa týkala aj obecnej nástenky, či úpravy terénu pri stredisku.  

Dva roky práce a ešte stále je toho veľa, čo treba urobiť.

V Hrašnom pribudol hospodársky dvor, v ktorom je potrebné dobudovať ešte niektoré detaily. Obec ho využije na skladovanie techniky, ale aj uskladnenie odpadu v prípade zväčšenej záťaže na kontajnery. Okrem priestoru pre kontajnery na triedený odpad tu má miesto i voliéra pre túlavých psov. Obci padlo vhod, že na hlavnej komunikácii práve  prebieha rekonštrukcia vozovky, hoci finančné možnosti limituje verejné obstarávanie. Starú drť odkupujú a vyrovnali ňou hlavné parkovisko v centre obce a tiež priestor, kde by mala vzniknúť tržnica. Na vrstvu drte by mal ísť asfalt. V rámci úpravy hlavnej cesty bude obec starým asfaltom opravovať aj úseky obecných ciest.

Oproti parkovisku vedľa reštaurácie máme vybudovaný nový hospodársky dvor a od neho pri ceste máme priestor so suchým asfaltom, kde chceme spraviť malú tržnicu. Po tom, čo sa skončí oprava hlavnej cesty sa vybuduje parkovisko pri kultúrnom dome. Minulý rok sa mám podarilo opraviť hasičskú zbrojnicu aj zatepliť kultúrny dom, tak chceme, aby bolo aj prostredie okolo upravené. Treba dobudovať chodníky a bezbariérový prístup pri kultúrnom dome. Chceme tiež riešiť prepojenie čachtického vodovodu a pozemkovú reformu.

Plánujeme rozšíriť cintorín a lesík za ním by sme chceli vyčistiť a urobiť tam takú menšiu oddychovú zónu, parčík pre ľudí s lavičkami a chodníkom v tieni, aby ľudia, ktorí prídu pozrieť na cintorín si tu mohli odpočinúť. Naraz všetko bohužiaľ nejde, máme toho veľa rozbehnutého. Vždy sa snažím, aby sa o veciach nielen rozprávalo, ale aby sa aj spravilopokračoval starosta a vymenoval uskutočnené aj plánované  projekty, až sa človek udiví, čo všetko sa dá urobiť za dva roky v malej dedine a čo všetko sa tu ešte chystá.

Prerábkou by mal prejsť aj Obecný úrad so škôlkou. Podľa slov starostu je strecha budovy v kritickom stave a musí sa opraviť. Tiež je v pláne vymeniť systém vykurovania a budovu zatepliť.

Z Európskej únie by sme mali dostať dotáciu na tepelné čerpadlo, pretože tieto staré socialistické akumulačné telesá s veľkou spotrebou priestor nedokážu ani vykúriť.

Spojili sa pre dobrú vec

Starosta dokázal ľudí osloviť. Prácu spoluobčanov si pochvaľuje, hoci priestor na zapojenie nevyužívajú kategórie občanov rovnomerne. Techniku , ktorú ľudia na brigáde používali mali z obce, ale priniesli si aj sami. Bolo naozaj pekné pozorovať brigádnikov, ktorí so záhradným náradím a vedrami smerovali ráno na cintorín, aby pomohli pri skrášlení svojho okolia.

Nechceme, aby to tu bolo zanedbané. Snažíme sa obec udržiavať a zatraktívniť. My sme už kosili cintorín siedmy krát. Aj teraz na brigáde sa očisťujú zanedbané staré hroby a náletové dreviny pri plotoch. Je to poznať, že sú tu ľudia, ktorí sú naučení robiť a majú skúsenosti, takže netreba im niečo rozkazovať a sami vidia, čo treba. Posledné dva roky nás zabrzdil Covid, ale pred tými ľuďmi, ktorí sa snažia robiť pre obec klobúk dolu.  Keď máme možnosť, ľudia sa zúčastňujú a som veľmi rád. V minulosti sa nám ozývalo veľa mladých, že chcú budovať a nemajú možnosť, lebo vždy je na akciách činná hlavne  Jednota dôchodcov. Dnes to už bolo trochu oživenejšie, ale mohlo by to byť lepšie. Chalupári sa nezapájajú. Vždy vedia povedať, že keď bude treba pomôcť, prídu, ale bohužiaľ situácia je iná a to isté platí aj pre mladých.

Odpad vizitkou nezodpovedných

Je až na neuverenie, ako môže ešte stále v dnešnej dobe s možnosťami triedenia a vykupovania odpadu niekomu napadnúť hodiť odpad do priekopy, do lesa, alebo kamkoľvek kde nepatrí. Hrašné nie je výnimkou a možno sa ho to dotýka ešte viac kvôli prítomnosti neďalekej skládky. Pomôcť pri uskladnení neželaného povyhadzovaného odpadu by mal práve nový hospodársky dvor.

Problém nám robia chalupári a cudzinci hlavne z iných obcí. V pondelok ráno bude pri kontajneroch hodená kľudne aj posteľ, skriňa, všetko možné. Domáci si to snažia ustrážiť. Smerom k cintorínu bola  minule vyhodená chladnička s mrazničkou ešte aj so zamrazeným mäsom. Vedia, že tu je skládka, tak nám to sem takto vozia buď po zastávkach, ku kontajnerom, alebo do lesa.  Na začiatku Hrašného sme mali pri hasičskej zbrojnici kedysi neporiadok, ja som to nazýval šrotovisko, postupne sa to preváža na nový dvor.  Nakúpili sme kontajnery na triedenie a budeme chcieť pre ne vybudovať stojiská. Chceme, aby ľudia triedili. Máme síce vrecový zber, ale chcem, aby boli aj kontajnery v každej osade, aby návštevníci nehádzali odpad hocikde.

Hrašné nie je miesto duchov

Keď už sme spomenuli postavenie prístrešku pre reštauráciu, nový prenajímateľ sa snaží každý víkend robiť akcie pre obyvateľov a vychádza im v ústrety pri cateringu. Terasa býva o víkendoch plná. Zachytil som, že vám aj minulú brigádu pomohla s občerstvením.

Minule na brigáde na Hodulovom vrchu úplne zasponzorovali stravu a aj teraz nám pripravovali guláš.  Chcú vybudovať vývarovňu pre dôchodcov, aj aby sa tu dali usporadúvať pre ľudí rôzne oslavy a podobne. Vedľa nám prišla Čachtická pekáreň na miesto bývalého obchodu. Chceli tu ísť všelijakí drobní podnikatelia, ale chcel som, aby boli v obci zabezpečené všetky základné služby. Som rád, že ľudia konečne ožívajú a do obce sa trošku začína vracať život. 

Zlá hlavná cesta. Kedy sa to zmení?

Po dokončení súčasných prác na hlavnej ceste v lokalite medzi Štefíkmi a Hrašným sa bude realizovať druhá etapa, a to úsek od ostrej ‘‘štyridsiatkovej‘‘ zákruty po centrum Myjavy s obchvatom.  Aj úsek cez centrum Hrašného je v zlom stave. Ten by sa mal opravovať asi o rok na jeseň. Starosta by chcel zároveň zlepšiť bezpečnosť priechodu pre chodcov.

V tretej etape, ktorá by mala ísť z finančných prostriedkov Trenčianskej župy, by sa mala opraviť cesta od začiatku semaforov po družstvo. Teraz je to katastrofálne. Máme tu jediný priechod a chcel by som tu osvetlenie, lebo sme tu mali aj smrteľné nehody. Na jednej strane je úrad, pošta, škôlka a na druhej stredisko a či chodia ľudia z práce alebo do práce z autobusu, minimálne raz cez priechod musia prejsť. Premávka je tu neskutočná a cesta široká. Autá tu nezastavujú.

Brigádnici pri zaslúženom guláši

Cesta k prospešnej práci aj vypočutiu názorov

Ako všade inde, aj život v Hrašnom komplikuje Covid a opatrenia. Október je mesiac úcty k starším a zdá sa, že ani tento rok nebude možné pri tento príležitosti usporadúvať podujatia. Starosta preto obecné brigády využíva aj na informovanie občanov o plánoch a zmenách. Brigáda podľa jeho slov nie je len o práci, ale aj o diskusii, riešení problémov a príležitosti ľudí povedať, čo ich trápi. Vyzdvihol pri tom aktívnu činnosť Jednoty dôchodcov a ďalších organizácií v Hrašnom. Pre zúčastnených pripravil ku koncu brigády pohostenie, čosi sa aj popilo na zdravie.

Ako to bolo kedysi, chcem zaviesť, aby sme sa takto začali stretávať a organizovať rôzne akcie, aby sa ľudia dokázali aj spolu zabaviť, lebo Facebook a telefóny vzďaľuje. Iné je, keď sa ľudia postretajú a poznajú sa osobne. Jednota dôchodcov je v Hrašnom veľmi aktívna. Okrem brigády sa zúčastňujú rôznych podujatí.  Keď im poviem, vie sa tu zísť 80 – 100 ľudí. Môžem sa na nich spoľahnúť a som za nich veľmi rád. Máme plán pre nich časom urobiť na Hodulovom vrchu klubovňu. Okrem nich tu fungujú hasiči. Keď bol či už sneh, alebo rôzne opatrenia, zavolal som a ochotne pomohli. Svojpomocne vnútri zbrojnice urobili kvantum prác. Futbalisti zas zveľaďujú  športový areál. Na tieto tri organizácie sa môžem spoľahnúť.

Je pravdou, že o čo sa človek pričiní sám, to si potom viac váži. V obci si prácu dobrovoľníkov sami pochvaľujú. Verme, že obyvateľom tento entuziazmus vydrží a budú sa k nim pridávať ďalší občania.

  • Projekt Kopaničiarske noviny nie je financovaných z verejných zdrojov a jeho prežitie závisí na Vás, čitateľoch a nadšencoch, ktorí môžu prostredníctvom služby PayPal jednoducho a bezpečne prispieť na jeho činnosť. Za každý i ten najmenší finančný príspevok nesmierne ďakujeme! Podporiť nás môžete aj odberom na Youtube, sledovaním na Instagrame alebo kliknutím na Páči sa mi to na Facebooku.