Autor článku: František Lhotský

Kým celý svet sa bojí COVIDU, Myjavčania sa najviac boja šárky slivkovej. To je len jedna z „hlášok“ uvedených v zábavnom pásme nazvanom Zbierali sme slivky aj beličky v podaní novomestského Divadielka Galéria, s ktorým sa uplynulú nedeľu dňa 10. júla 2022 predstavili v Kultúrnom dome Samka Dudíka v Myjave.

Ešte koncom roka 2018 sa členovia tohto súboru predstavili po prvý raz domácemu publiku s týmto hudobno-slovným pásmom plným ľudových prekáračiek príbehov a pesničiek v súvisiacich s výrobou pálenky a jej konzumom na kopaniciach, hlavne na myjavských, kde má táto problematika osobitý ráz.

S nápadom zostaviť takéto pásmo prišiel myjavský rodák, žijúci v Novom Meste nad Váhom, MUDr. Milan Pašmík a keďže v tomto meste sa priženil aj bývalý sólista FS Kopaničiar spevák a tanečník Ing. Igor Chlebík, nesmeli v ňom chýbať pekné ľudové pesničky a tanec s doprovodom harmoniky. Pásma sa ujala skúsená divadelníčka a režisérka Dana Arbetová a ďalší divadelní nadšenci z Divadielka Galéria. Už prvé predstavenie malo úspech.

Potom v roku 2019 zopakovali s úspechom niekoľko vystúpení na vidieku, napr.  aj v Hrušovom či Košariskách. Keď ich snaženie prerušila pandémia, mohli sa až v tomto roku vrátiť pred publikum s ďalším predstavením. Tentokrát putovali priamo do stredu kopaničiarskeho diania, na Myjavu, kde opäť zožali úspech.

Prišli si tu na svoje Samko ( M.Pašmík) i Zuzka ( B. Kincelová) v prekáračkách aj I. Chlebík a členovia FS Čakanka v speve a tanci myjavských piesní. Na záver spievali všetci i spokojné obecenstvo myjavskú hymnu Tá myjavská veža.

Autor fotografií: F. Lhotský

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY