21. decembra 2022 si Slovensko pripomenulo 75. výročie úmrtia dizajnéra, etnografa a zakladateľa modernej slovenskej architektúry, Dušana Samuela Jurkoviča. Diela slávneho kopaničiarskeho rodáka z Turej Lúky, ktorý je najčastejšie spájaný s Brezovou pod Bradlom, poznajú nielen u nás, ale aj v Česku, či Poľsku.

V tvorbe spájal prvky ľudovej kultúry s vtedajšími modernými architektonickými smermi. Bol autorom krásnych secesných budov i moderných funkcionalistických stavieb, či pôsobivých pomníkov a pamätníkov. Medzi jeho diela patria kúpeľné objekty v českých Luhačoviciach, Spolkový dom v Skalici a samozrejme monumentálna mohyla M. R. Štefánika.

Pozornosť pútajú aj jeho objekty z oblasti elektroenergetiky a teplárenstva. Funkcionalistická stavba, Národná kultúrna pamiatka známa ako Jurkovičova tepláreň v Bratislave z roku 1942 najnovšie získala prestížnu cenu Dušana Jurkoviča, ktorá sa na jeho počesť udeľuje od roku 1964.

Zdroj: Penta Real Estate

Hlavný architekt Martin Paško a tím DF Creative Group so spoluautormi pri konverzii Jurkovičovej teplárne  akceptovali industriálnu estetiku stavby ako jednej z ojedinelých zachovalých stavieb priemyselnej doby v centre hlavného mesta. Zároveň jej dali moderný súlad súčasného administratívneho využitia coworkingového centra s pôvodnými i prvkami.

Zdroj: Penta Real Estate

Rekonštrukcia budovy bola koncipovaná takým spôsobom, aby zachovala pôvodné časti pamiatky ako sú štruktúra strechy, do priestoru zasadený reštaurovaný žeriav, pamiatkovo chránené násypníky uhlia či pôvodné tehlové steny. Zachovaných bolo presne 31 736 tehál z pôvodnej fasády, z ktorých mnohé boli využité v interiéri po rekonštrukcii.

Titulka: Penta Real Estate. Čiastočný zdroj informácií: Wikipédia,