Myjava, 10. jún 2024 | 68. ročník najvýznamnejších cyklistických pretekov, Tour of Slovakia – Okolo Slovenska 2024, bude s premiérovými etapovými miestami, aj s tradičnými destináciami. Vrchol domácej cyklistickej sezóny utvorí 5 etáp, medzi nimi môžeme v našom regióne priamo zažiť podstatné časti druhej, 192 kilometrov dlhej etapy z Nitry do Hlohovca aj tretej, 161 km dlhej etapy z Piešťan do Dubnice nad Váhom. Prechádzať budú viacerými obcami kopaničiarskeho kraja.

Pelotón bude zložený z atraktívnych tímových značiek. Svoju účasť potvrdila trojica World Tour tímov – Soudal Quick Step, Cofidis a Jayco AIUIa, k nim sa pridá aj sedmička profesionálnych kontinentálnych tímov a desiatka kontinentálnych celkov, vrátane dvoch slovenských. Najznámejším cyklistickým menom na tour je pre fanúšikov Peter Sagan. Naposledy doma štartoval v roku 2021 a stal sa vtedy víťazom. Náš trojnásobný majster sveta a zelený “tourminátor“ vlani ukončil oficiálne kariéru v cestnej cyklistike a nepredstaví sa najpravdepodobnejšie ani v tej horskej na letnej olympiáde v Paríži. Okolo Slovenska si však bude môcť užiť bez zbytočného tlaku a urobiť radosť slovenským nadšencom cyklistiky.

Tour štartuje 26. júna tímovou časovkou v Dunajskej Strede, Vo štvrtok 27. júna čaká pretekárov zvlnený terén cez podbradlianske, myjavské a vrbovčianske kopanice.  Na horskom prechode Havran zabojujú o prvú z 19 horských prémií. V tejto etape ich bude šesť. V tej najvyššej kategórii priepasniasky Dlhý Vŕšok na 74. kilometri. Štart najdhšej tohtoročnej etapy je naplánovaný na 12.00 hod. z námestia v Nitre.

Pelotón bude z Vrbového prechádzať smerom na Prašník a Košariská. Po horskej prémii na Dlhom Vŕšku zíde do Priepasného, ďalej cez Polianku do Jablonky, v smere na Matejovec a Krajné. V stúpaní z Krajného na Babulicov vrch čaká cyklistov vrchárska prémia 3. kategórie. Následne pelotón po krátkom prejazde cez cestu II/581 odbočí do Rudníka, prejde na Poriadie a cez Sovinec na Myjavu, ktorá bude rýchlostnou prémiou. Odtiaľ cyklistov čaká náročný výšľap na Poľanu, vrchársku prémiu 2. kategórie. O ďalšiu vrchársku prémiu po prechode cez Vrbovce jazdci zabojujú na vrchu Kamenec. Odtiaľ sa cez Turú Lúku vrátí pelotón na Myjavu a cez Jablonskú ulicu prejde opäť do Jablonky, Krajného a následne cez Grnču zostúpi do Prašníka, smer Vrbové- Krakovany-Piešťany.

V piatok 28. júna, privedie tretia etapa pelotón 161 kilometrov dlhou traťou s náročnými bielokarpatskými stúpaniami, tromi horskými a dvomi rýchlostnými prémiami. Jazdci vyrazia krátko pred 13. hodinou z Piešťan. Od Čachtíc sa cez Višňovskú dolinu pelotón dostane do Hrachovišťa, kde odbočí smerom na Vaďovce a Starú Turú. Následne bude prechádzať cez mesto do Hrnčiarového, kde začne stúpať v smere na Cetunu. Pokračovať bude vrchárska prémia 3. kategórie na Hrubú Stranu, zjazd do Brestového a prejazd cez obec Moravské Lieskové na Dolné Srnie a Bošácu, odkiaľ sa cyklisti vrátia na považskú rovinu.

Pelotón cyklistov budú sprevádzať členovia konvoja. Polícia asi 30 minút pred uvedenými časmi bude uzatvárať postupne na jednotlivých úsekoch na trase premávku. Pri tejto príležitosti žiada občanov, aby v uvedenom čase neparkovali autá na okraji vozovky a rešpektovali uzatvorenie cesty v stanovenom čase.

Zdroj informácií a grafiky: okoloslovenska.com.