Foto: David Fiala

Obec Brestovec zverejnila 25. februára na svojich stránkach informáciu o zákaze vstupu na turistickú rozhľadňu Poľana z dôvodu poškodenia hlavných pilierov.

Rozhľadňa na Poľane bola postavená v roku 2009 v rámci cezhraničnej spolupráce s ČR s názvom ,,Pozrime sa cez hranice z výšky‘‘. Okrem nej patrili do programu realizácie i ďalšie dve rozhľadne – Hrajky v Turej Lúke a Drahy na moravskej strane v Javorníku. Náklady na ich stavbu predstavovali 196 tisíc eur, z toho 166 tisíc tvorila výška príspevku z fondov EÚ. Rozhľadňa v Javorníku už neexistuje, v roku 2021 sa obec rozhodla pre havarijný stav 19 metrov vysokú drevenú konštrukciu zbúrať. Oprava, ktorá by stála pol milióna českých korún bola pre Javorník neakceptovateľná. Príčinou polemiky bolo miesto, na ktorom bola postavená, teda na návrší nad obcou s relatívne obmedzeným výhľadom do doliny riečky Veličky, ale podľa starostu Dalibora Procházku aj samotná kvalita stavby.

S podobnou otázkou vhodného umiestnenia sa v radoch turistov  i miestnych potýka aj rozhľadňa Hrajky v Turej Lúke, avšak tá má skôr symbolický charakter a má turistov motivovať  zastaviť sa na historicky významnom mieste popravených evanjelikov turolúckej vzbury, ktorú tu pripomína pamätník. 10-metrovú drevenú vežu s výhľadom na okolité vŕšky doposiaľ udržiava prevádzkyschopnú mesto Myjava.

Rozhľadňa v Brestovci postavená na masíve Poľany vo výške 530 metrov nad morom je vyhľadávanou turistickou zastávkou a hoci z nej na moravskú stranu cez Biele Karpaty nevidno, i tak ponúka veľmi pekné výhľady na šíre kopanice i okolité pohoria. Aj tu už však po rokoch vidno opotrebenia, pre ktoré sa obec rozhodla zakázať vstup.

,,Na rozhľadni zahnívajú 3 rohové stĺpy odspodu. Dva stĺpy v hornej časti pri objímkach, v mieste kde sú uchytené laná, sú prasknuté, nalomené, zahnité. Čiže statika je porušená. V minulom roku sme chystali rekonštrukciu, lenže statický posudok by stál 7.000,- €. Bez statického posudku to firma nechcela robiť‘‘ – informuje o súčasnej situácii starosta Brestovca Dušan Duga. Obec pritom mala záujem, aby 22 metrov vysoká rozhľadňa nedopadla tak ako tá na Morave. Snažila sa neúspešne získať prostriedky na opravu a rozšírenie drobnej odpočinkovej infraštruktúry v roku 2015 i 2019 a každoročne investuje do opráv, ktoré sú nutné aj kvôli poškodzovaniu návštevníkmi.

,,Z dôvodu vysokých nákladov na rekonštrukciu prerokuje obecné zastupiteľstvo budúcnosť rozhľadne. V prípade likvidácie by sa mohlo v budúcnosti využiť miesto a základové pätky na výstavbu novej.‘‘ – dodáva starosta Dušan Duga.

Titulná foto: David Fiala

Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Bez pomoci verejnosti tento projekt neprežije. Ďakujeme!

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️