Myjava, 13. nov. 2023 | Zima je za dverami. Pre vodičov zo znamená prezúvanie pneumatík a hľadanie zapatrošených snehových reťazov, pre ’’cestárov’’ začiatok monitoringu zjazdnosti ciest.

Ten spravidla pripadná na 1. november a zjazdnosť budú zamestnanci Správy ciest TSK sledovať celkom päť mesiacov, teda do konca marca 2024. V pozore sú v tomto období ťažké stroje a ich obsluha, ktorá sa v Trenčianskom kraji rozdeľuje na 11 cestmajsterstiev. Jedno z nich sa nachádza napríklad na Myjave a druhé najbližšie je v Novom Meste nad Váhom.

Cestmajsterstvá sú zodpovedné za zimnú údržbu spolu 1 476 km ciest druhej, tretej, ale na základe dohody so Slovenskou správou ciest aj 296 km prvej triedy.

V pohotovosti je 244 zamestnancov Správy ciest TSK a to v nepretržitom, 24-hodinovom režime bez ohľadu na to, či je ’’piatok, alebo sviatok’’. Majú k dispozícii pripravených 62 sypačov, 27 nakladačov, 12 traktorov s pluhom, 7 snehových fréz, 4 traktory s posypom  a v prípade mimoriadnej situácie aj 13 ks zmluvnej techniky. Čo sa týka posypu, ten sa skladá z viac ako 18 tisíc ton chemického a inertného (zdrsňujúci povrch) posypového materiálu.

Ak by ste sa chceli presvedčiť o stave niektorých vozviek, dajú sa pozrieť online na stránke bellmet.eu. Sú tam informácie napríklad o teplote vzduchu, povrchu vozovky, či kamerové snímky z miest monitorovacích zariadení.

Titulka a zdroj info: Trenčiansky samosprávny kraj.