Stará Turá, 6. sept. 2023 | Do mesta pod Javorinou prichádza Gazdovský trh a Pivný festival. K nim sa počas druhého septembrového víkendu pridá aj obľúbený, charitatívny Beh Dubníkom.

Gazdovským trhom by organizátori radi vytvorili v Starej Turej nový priestor pre priamy kontakt domácich pestovateľov, výrobcov kvalitných potravín a ľudí, ktorí takúto kvalitu vyhľadávajú. Podobné trhy vznikajú aj v ďalších mestách a sú čoraz populárnejšie. V prípade úspechu by radi podujatie organizovali pravidelne. Úplne prvý trh sa bude konať v piatok, 8. septembra, od 14:30 do 17:00 na tržnici.

,,Ak vás láka čerstvá zelenina a ovocie priamo zo záhrad, zaváraniny z domácej kuchyne alebo domáci syr a mlieko priamo od kravy, prídete si na svoje. Dovoľujem si povedať, že keď kupujúci pozná autora toho, čo má na stole, hneď to lepšie chutí. A keď pestovateľ vie, komu pôjde jeho zeleninka, možno mu aj práce na záhrade pôjdu veselši.e V organizačnom tíme sú zástupcovia pestovateľov a zástupcovia mesta Stará Turá. Je to dobrá vec, do ktorej vkladáme svoju energiu a je to akcia ako pre okolie Starej Turej, tak aj pre to myjavské.’’.’’ hovorí spoluorganizátorka, Jana Bublavá.

V piatok sa rovnako na námestí začne trojdňový pivný festival, ktorý na Starú Turú nepritiahne len menšie a remeselné, ale aj väčšie pivovary a výber prémiových pouličných jedál. Organizátori sú z platformy Street Food Festival Bratislava a v našom kraji už majú za sebou tohtoročný úspešný festival v Brezovej pod Bradlom. Okrem dobrého piva s jedlom sa môžu Staroturanci tešiť aj na hudobný program.

V sobotu od ranných hodín bude rušno aj na Dubníku. Konať sa bude charitatívna bežecká akcia Beh Dubníkom, ktorej výťažok putuje každoročne na dobročinné účely. Hoci sa na štarte sa predstaví až 200 bežcov, podujatie si zachováva veľmi priateľskú, rodinnú atmosféru, kde je pocit zo športového výkonu a pomoci dôležitejsí, ako samotný výsledok. Peniaze sa zbierajú v rámci nadácie ŽIVOT, ktorá funguje v Starej Turej už 27 rokov a počas svojho pôsobenia sa podieľala na rozvoji a skvalitnení mesta, realizovala akcie zamerané na pomoc sociálne slabším rodinám a tiež zdravotne postihnutým občanom.