Od 25. novembra začína platiť na Slovensku núdzový stav a dvojtýždňový lockdown pre všetkých, bez ohľadu na zaočkovanosť. Súčasné predvianočné obdobie sa až nepríjemne podobá na to z roku 2020. Pravdepodobne si Vianoce znova neužijeme tak, ako sme na ne boli zvyknutí pred dvomi a viac rokmi. Vývoj situácie a s tým spojené platné opatreniam ktoré sú kľúčové pri organizácii tradičných vianočných podujatí pozorne sleduje aj myjavská samospráva. Tá musela napríklad opäť informovať o nemožnosti uskutočnenia koncertov v rámci blížiaceho sa adventu s účasťou verejnosti.

“Pozorne sledujeme vývoj pandemickej situácie na Slovensku, ktorá výrazne ovplyvňuje všetky oblasti nášho spoločenského života. Vrátane kultúry, či športu. Usporiadatelia už museli zareagovať na aktuálne vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR z 18. novembra 2021 a plánované adventné koncerty sa budú musieť aj tento rok zaobísť bez diváckej podpory. Budú len prenášané naživo cez youtube kanál Televízie Myjava a uskutoční sa aj zvukový prenos z Myjavskej veže“ – informuje pre Kopaničiarske noviny o situácii hovorca mesta Myjava, Marek Hrin.

Ak ostanú mestá a obce bez podujatí, Vianoce si budú pripomínať aspoň prostredníctvom verejnej výzdoby. Takto zdobia námestie vo Vrbovciach. Zdroj FB Vrbovce, dedinka v údolí.

V roku 2020 sa v Myjave uskutočnil aspoň náhradný program namiesto Vianočných trhov a podobe predaja vianočného sortimentu a púšťania piesní z reproduktorov. Mesto opäť plánovalo zorganizovať v polovici decembra trhy. Okrem ďalších sprievodných akcií adventu je ohrozený aj festival Vianoce v divadle.

“S najväčšou pravdepodobnosťou prídeme aj o Vianočný jarmok, aj o návštevu Mikuláša, ktorý deti len symbolicky pozdraví svojou jazdou po meste a zažne vianočnú výzdobu na námestí. Bez vystúpení bude aj zapaľovanie adventných sviec, ktoré bude sprevádzať len hovorené slovo v mestskom rozhlase. Rovnako sme v kontakte s hlavným usporiadateľom festivalu Vianoce v divadle, s pánom Kňazským a ak skutočne príde k lockdownu, prídeme zrejme aj o toto obľúbené podujatie a už zakúpené vstupenky sa budú ľuďom vracať.“

Takto informovala o zrušení vianočných podujatí obec Bzince pod Javorinou.

Lockdown opäť znamená zatvorenie podnikov a služieb, ktoré nespadajú pod tzv. esenciálne, teda úplne základné prevádzky, bez ktorých sa človek nemôže zaobísť. Vzhľadom na často nedostatočnú pomoc pre zatvorené prevádzky v podobe kompenzácie od štátu sa v minulom období angažovalo pre preklenutie zlých časov pre miestne podniky aj Mesto Myjava.

“Musíme počkať, s akými obmedzeniami sa vlastne budeme v praxi stretávať. Potom môžeme niečo navrhnúť. No už v predošlej vlne pandémie samospráva napríklad odpustila nájom prevádzkam vo svojich priestoroch, ktoré museli zostať zatvorené a takisto sa nebazírovalo napríklad na termínoch podania priznania k dani z nehnuteľností, keďže situácia nebola priaznivá.“

Je rozumné, že obce a samosprávy kopaničiarskeho regiónu v súčasnej nejasnej situácii ešte vyčkávajú s informáciami, ako sa vlastne opatrenia dotknú kultúrnych podujatí. Všetko nasvedčuje tomu, že od vlády môžeme prakticky zo dňa na deň očakávať akékoľvek zásadné zmeny.

Páčil sa vám tento článok? Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám rásť. Vašu podporu si nesmierne vážime. Ďakujeme!

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️