Prípady nielen z poslednej doby nás stále presviedčajú, aká dôležitá je práca hasičských zborov, pre obce najmä miestnych dobrovoľných hasičov. Výnimkou nie sú ani hasiči z Brezovej pod Bradlom, ktorí si dokonca založili pre informovanie obyvateľov o svojej činnosti profily na sociálnych sieťach, aby tak trochu zmenili predstavu časti populácie, ktorá si myslí, že hasiči sú iba tí, ktorí na jarmoku varia guláš. Napokon ich práca z posledných dní hovorí sama za seba.

Hasiči z Brezovej zasahovali v posledných týždňoch niekoľkokrát v najmä v súvislosti s horiacimi objektmi a vypaľovaním suchej trávy. Naposledy s jednotkou HaZZ z Myjavy pri požiari chatky 18. marca skoro ráno v miestnej záhradkárskej oblasti Pod Vinohrádkami.

Foto: DHZO Brezová p/B

,,Po príchode hasičov na ohlásené miesto bol vykonaný prieskum so zistením, že požiarom je zasiahnutý stropný priestor záhradnej chaty. Hasiči zasahujúci v dýchacích prístrojoch vnikli do postihnutého objektu, kde začali s postupným rozoberaním konštrukcie stropu. Na ochladzovanie a lokalizáciu požiaru nasadili jeden hasebný prúd. Súčasne za účelom zamedzenia ďalšieho šírenia sa požiaru v objekte príslušníci HaZZ pomocou termokamery priebežne monitorovali  vnútorné a povalové priestory.“ – informuje v tlačovej správe Hasičský a záchranný zbor.

Po likvidácii požiaru pred pol šiestou ráno zostali brezovskí hasiči na mieste kvôli dohľadu nad požiariskom a pomoci majiteľovi s vyprataním chatky.  

Členovia DHZO v Brezovej pod Bradlom sa okrem zásahovej činnosti angažujú i humanitárne. V rámci Výzvy DPO SR sa zapojili do zbierky zdravotníckeho materiálu pre pomoc na  Ukrajine. Niekoľko krabíc s dekami, obväzmi, autolekárničkami, termofóliami a dezinfekciou, ktoré na hasičskej stanici v Brezovej posledné obdobie zbierali s pomocou občanov mesta už putuje na Ukrajinu a zbierka naďalej pokračuje.

Vyzbierané veci pre Ukrajinu: foto DHZO Brezová p/B

Okrem toho hasiči v nedeľu 20. marca zavítali do Misijného strediska ECAV Matejková, kde spestrili program deťom z Ukrajiny. Tie si mohli skúsiť, aké je to niesť sa na nosidlách, skákať do plachty či striekať z prúdnice vodu. Odplatou bol hasičom úprimný smiech.

,,V Matejkovej sme boli spríjemniť deťom poobedie. Nemôžu ešte príliš cestovať mimo Brezovú. Síce trávia celé dni vonku, ale sú vďačné za každé rozptýlenie. Bolo to pre nich vzácne vidieť hasičov naživo a mali navyše možnosť si techniku vyskúšať či sa odfotiť. Nevieme, aké príbehy majú za sebou, ale minimálne na chvíľu  tam boli jednoducho deti, ktoré sa doslova jašili od radosti. Skákanie do plachty si vyskúšali dokonca aj mamičky a jedna bábuška, ako sa pani sama nazvala.‘‘ – doplnila členka DHZ, Lucia Figurová.

Hasiči v Matejkovej, foto: DHZO Brezová p/B

Hasiči sa tiež 19. marca zúčastnili v spolupráci so Slovenským Červeným Krížom na kurze KPR (kardiopulmonálnej resuscitácie) s použitím automatického externého defibrilátora, prebrali stabilizáciu zraneného, popáleniny, zlomeniny či napríklad aj rautekov manéver pre bezpečné vyslobodzovanie osôb z automobilov. Kurz by mal prispieť k prehĺbeniu zručností hasičov, aby v prípade nutnosti čo najefektívnejšie zachraňovali životy obyvateľov z Brezovej a okolia.

Titulná foto: DHZO Brezová pod Bradlom

Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám ďalej tvoriť. Bez pomoci verejnosti tento projekt neprežije. Ďakujeme!

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️