V druhej polovici 29. týždňa očakávame na Slovensku veľmi horúce počasie. Teplo vyvrcholí vo štvrtok, kedy sa miestami môže teplota vyšplhať až na 39 °C. Podľa meteorológov zo SHMÚ však budú teploty znesiteľnejšie ako tie predchádzajúce, pretože by mal prevládať suchý vzduch bez dusna.

Čo sa týka kopaníc konkrétne, na stredu a štvrtok pre okresy Myjava a Nové Mesto nad Váhom vyhlásil SHMÚ  II. výstražný stupeň pred vysokými teplotami. Tie môžu dosiahnuť v stredu 35-36 °C, vo štvrtok až 37 °C. Susedný okres Trnava je vo štvrtok už červený s III. stupňom a teplotou 38 °C. V noci sa ochladí na 20 až 15 °C, v dolinách môže byť o dva stupne chladnejšie. Teplo so sebou pochopiteľne prináša riziká pre ľudský organizmus a rovnako aj pre krajinu v súvislosti s nebezpečenstvom vzniku požiarov. Bude jasno až polooblačno, bezvetrie či slabý vánok môže vystriedať vietor iba pri lokálnych búrkach.

Teplota v Európe – 21. júl 2022. Zdroj: FB Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)

Piatok prinesie rozpadávajúci sa front aspoň mierny pokles teploty a ojedinelé zrážky na severe a západe Slovenska vo forme prehánok a búrok sprevádzaných dusnom. Aj cez víkend však ukážu teplomery vysoké čísla. Na kopaniciach sme so zrážkami a vlahou na tom biedne a predpoveď do konca týždňa nie je povzbudivá. Sucho bude naďalej pretrvávať, v súčasnosti sa vyskytuje na celom území republiky, extrémne sucho zasahuje dokonca viac ako polovicu krajiny.

Intenzita sucha – 17. júl 2022. Zdroj: FB Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)

,,Letné mesiace patria v ročnom režime atmosférických zrážok u nás k tým mesiacom, kedy sa zaznamenávajú najvyššie úhrny zrážok. V aktuálnom roku však tento vzostup zrážok nenastal. Tento stav spôsobuje, že v priebehu letných mesiacov sa teraz rýchlo zväčšuje deficit zrážok, pričom obdobie s deficitom zrážok trvá už od minuloročného septembra, čo je mimoriadne dlhé trvanie. Takže, ak bol pri priestorovom úhrne zrážok pre celé územie Slovenska na konci mája v tomto roku deficit zrážok za posledných 9 mesiacov 142 mm, tak na konci júna už vzrástol na 180 mm, čím ako keby každému metru štvorcovému územia Slovenska v období od septembra 2021 do júna 2022 chýbalo 180 litrov vody zo zrážok.‘‘ uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav.

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY