Čachtice, 26. nov. 2023 | Sneh a mráz preverili takmer tisícku účastníkov populárneho trailu. Víťazné pozície 8. ročníka BathoryCrossu si v nedeľu 26. novembra zaistili slovenskí reprezentanti.

V kategórii mužov v prestížnom 23-kilometrovom behu jednoznačne dominoval slovenský reprezentant a ultrabežec Marián Priadka z tímu Salomon/Suunto s časom 01:40:57. Rovnakú trasu s takmer kilometrovým prevýšením zabehla tesne pod 2 hodiny aj Kristína Néč Lapinová z tímu Sportis/Sport4u. Slovenská reprezentantka, tretia z tohtoročných ME v kros duatlone v talianskom Riva del Garda, vyhrala s časom 01:59:37 nielen kategóriu Ž40, ale aj celkové poradie kvalitne zastúpenej ženskej kategórie.

Na štarte pri budove Legendiaria v Čachticiach. Autor Peter Mečiar.

BathoryCross napísal tento rok svoju ôsmu kapitolu a stal sa veľmi populárnym športovým podujatím nielen v rámci regiónu. Čoraz častejšie vidíme na štartovej listine aj mená  zo zahraničia. Do Čachtíc ich láka nielen samotný názov a termín behu, ale i zaujímavo vyskladaná trať, slušne zvládnutá organizácia a originálna medaila za absolvovanie preteku.

„My sme od samotného začiatku nastavili trať behu ako náročnú, s prívlastkom „Čachtický krvák“, a preto si vážime každého bežca, čo túto trasu úspešne absolvuje. V 3. ročníku sme pripravili ako odmenu za úspešný dobeh do cieľa tematickú medailu a odvtedy v tomto trende pokračujeme,“ vysvetľuje hlavný organizátor a riaditeľ pretekov Miroslav Bitarovský, z Občianskeho združenia Čachtické podzemie. Od 3. ročníka sa taktiež k pôvodnej 23 kilometrovej trase pridala aj kratšia 12 kilometrová. Organizátori týmto krokom vypočuli aj tých bežcov, ktorí si na náročnejšiu trasu netrúfli.

Marián Priadka. Autor: Peter Mečiar.

Samotné bežecké podujatie BathoryCross pritom vzniklo pomerne netradične.

„V roku 2015 sme na jeseň organizovali Nočný pochod. Zopár pochodujúcich frflalo, že ideme pomaly, tak som im povedal, že urobíme aj akciu, kde si pobehneme. O pár týždňov sme to s Peťkou Mojžíškovou naplánovali a dali na sociálne siete. Poslednú novembrovú nedeľu nás na námestí v Čachticiach čakala asi tridsiatka pomerne výkonnostných bežcov, prevažne z Bánoviec a Trenčína. Sám som bol prekvapený, kde sa tu berú. Ich odpoveď bola pre nás dôležitá pre rozhodovanie sa o konečnom termíne ďalších behov,“ pokračuje v rozprávaní riaditeľ pretekov.

Kristína Néč Lapinová. Autor Michal Fajt.

Bežci a bežkyne, ktorí si v novembri 2015 prišli do Čachtíc zabehnúť tak stáli pri zrode súčasného formátu tohto populárneho trailového behu.

„Hneď, ako sme si zabehali okolo Čachtického hradu a dobehli až na Veľký Plešivec, som všetkým povedal, že do roka a do dňa usporiadam v Čachticiach, po tej istej trase, organizovaný beh. Tak vznikol BathoryCross. Nultý ročník, ako sme to priateľské pobehanie nazvali, bol v jednom výnimočný. Ráno bolo zamrznuté, ale po celý deň bolo jasno a slnečno. Nikdy potom sa nám takéto ukážkové počasie nepodarilo zopakovať.“

Tohtoročný BathoryCross bol však naozaj netradičný. Po prvýkrát organizátorov privítalo zasnežené a mrazivé ráno. Do Čachtíc tak zavítala pravá zima. Stovky športovcov to neodradiloao. Npak, tento rok bol opäť rekordný, a do cieľa dobehlo 950 bežcov a bežkýň zo Slovenska, z Českej republiky, Rakúska, Ukrajiny, Grécka, Talianska, Veľkej Británie, Francúzska a Spojených štátov amerických.

Autor: P. Mečiar.

Na štarte početného poľa nadšencov behu sa pred budovu expozície Legendaria postavili aj domáci Čachtičania, ako napríklad Lukáš Seewald, Jaroslav a Monika Barančíkovi, Daniel Halienka, Marek Vidovič, Peter Hadbábny, Marcela Fialová a Iveta a Matej Surmanovi. Početné zastúpenie mali aj bežci zo Starej Turej či Moravského Lieskového.

Trasu BathoryCrossu organizátori nezmenili. Po štarte celé poleprebehločasťou obce Čachtice,smerom na lesné cesty v okolí Čachtického hradu. Tí, ktorí bežali náročnejšiu trasu sa mohli pokochať pohľadom z Veľkého Plešivca. Bežci v najvyššom bode míňali kríž, na ktorom je osadená tabuľka s nápisom „Postavili bratia Ščepko 1923“. V septembri tohto roku si totiž Farnosť v Podolí pripomenula slávnostnou svätou omšou 100 rokov od jeho vztýčenia.

Autor: P. Mečiar.

Na trase boli rozmiestnené aj kontroly a občerstvovacie stanice, ktoré mohli bežci využiť na posilnenie. Záver trasy prechádzal cez ovocné sady Poľnohospodárskeho družstva Čachtice, ktoré bolo spolu s Obcou Čachtice spoluorganizátormi podujatia.

Všetkým účastníkom gratulujeme a už teraz sa tešíme na ďalší, v poradí 9. ročník BathoryCrossu, ktorý sa bude konať opäť poslednú novembrovú nedeľu, teda 24. novembra 2024.
Do videnia v Čachticiach.

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY BATHORYCROSS 2023 TU

Zdroj: Miroslav Bitarovský – BathoryCross.

Titulka: Peter Mečiar.