Vaďovce, 22. okt. 2023 | Je fantastické, keď môže každá obec, každý kraj ponúknuť svetu niečo svoje vlastné a jedinečné. Na kopaniciach sa radi venujeme ovociu a jeho spracovaniu na všetky možné spôsoby, najikonickejšie do tekutého stavu.

Ale aj taká tradičná domáca kuchyňa, ktorá je našťastie stále populárna, má rovnako svoje vlastné zázemie. Príkladom sú Bálešové hody vo Vaďovciach, ktoré domáci organizujú už takmer dve desaťročia.

,,Tieto hody sme začali organizovať ako poctu tradičnej slovenskej ľudovej gastronómii, pretože báleše sú koláče z kysnutého cesta, ktoré sa piekli v našej obci oddávna. Kedysi ich gazdinky napiekli a zabalili chlapom, keď išli robiť do poľa. K tomu im dali meltovú kávu a takisto to robíme aj my. Od rána sme piekli báleše a teraz ich rovnako aj s meltou ponúkame ľuďom. Dnes je tu medzi nami Borovienka, takže máme dobrú náladu,‘‘ konštatovala starostka obce, Alžbeta Tuková.

Každý, kto do kultúrneho domu v nedeľu prišiel sa mohol presvedčiť, že Vaďovčanky robia absolútne špičkové báleše. Človek by ani neveril, že pri tak ľahko vyzerajúcom recepte môže zdanie veľmi klamať. Skúsené kuchárky ho však majú za roky prípravy poriadne natrénovaný. Veď to dobre poznáme, najlepšie koláče sú hovorovo povedané, od babky a robené od oka. Vo Vaďovciach sa pieklo už od desiatej hodiny a spotrebovalo sa osem a pol kila múky, čo stačilo na 15 až 20 menších i väčších plechov.

,,Tieto koláče sú na slano aj sladko, tvarohové s ovocím, jablkové, s makom, robili sme aj lekvárové. Čo kedy mala ktorá gazdinka doma, to spravila. Je to o tom, že chceme, aby sa tieto báleše stále robili v našej obci a aby maj mladých rodinách gazdinky vedeli tieto báleše pripraviť a aby táto tradícia tak nevymizla z našich životov,‘‘ doplnila starostka. Pre zaujímavosť, báleš je slovo pravdepodobne maďarského pôvodu a označuje sa ním už zmienený kysnutý koláč natiahnutý na celý plech. Používa sa v niektorých častiach západného Slovenska, inde ho poznajú jednoducho ako osúch či posúch.

Bálešové hody bývajú tradične spojené s výstavou darov zeme. Tento rok však bol v záhradkách a sadoch slabší a urodilo sa toho menej, ako by si ľudia priali, ale zostávajúce miesto vo výstavnom priestore zaplnila zaujímavá zbierka bábik riaditeľky miestnej materskej školy, Lívie Čerešňovej. Viac uvidíte na našich fotografiách.