Lubina, 12. aug. 2023 |  Lubinský areál na Rohu sa stal po roku opäť dejiskom československého Škoda zrazu, ktorý bol tiež súčasťou Moravsko-slovenského pohára. Pod Javorinu pricestovalo 170 automobilov zo všetkých kútov Slovenska, Česka, ale i z Maďarska a Poľska.

Zastúpenie mali  všetky škodovkové typy od roku 1954 až po Feliciu Fun 1996. Nechýbali ani športovo ladené skvosty, ako Felicia cabrio, 110 R coupé , Garde a Rapid, či roadsterové Favority. Hoci súťažným dňom bola len sobota, majitelia historických tátošov prichádzali do areálu už v piatok večer na program letného kina, ktorého výborná divácka účasť prekvapila domácich aj organizátorov. Témou tohtoročného zrazu bol typ 742 model M, teda modernizovaná Škoda 105 a 120, ktorá uzrela svetlo sveta presne pred 40 rokmi.

Hlavným sobotným ťahákom pre 70 posádok bola automobilová orientačná súťaž.  Najlepšie ju prekvapivo nezvládla tunajšia, domáca posádka, ale skúsené duo z Moravy, Vladimír Šmíd a Dana Zouharová, ktorí dorazili bez poruchy do cieľa na Octavii z roku 1963.

‘’Je to jazda podľa šípkového itinerára, kde sú kilometrami označené križovatky, dopravné značky obcí bez názvov, takže netušíte kam a kadiaľ idete. Tieto názvy obcí treba doplniť a okrem toho treba plniť rôzne úlohy a zručnosti. Súťaž mala dĺžku 66 km, je kráľovskou súťažou zrazu a nie je jednoduchá, o čom svedčí aj fakt, že 10 posádok zablúdilo už v Starej Turej’,’ hovorí organizátor Rastislav Radoš, ktorý tiež vlastní niekoľko kusov legendárnych strojov značky Škoda. Koniec koncov, nie až tak dávno ich bolo na cestách ako maku. ,,Vždy je to o tom, že človeka k tomu musí niečo tiahnuť. Spomienky, sny, nostalgia, alebo sa vám to proste len páči.“

,,Od malička sa mi Škodovky páčili a mali sme ich aj doma. Moje prvé auto, ktoré som šoféroval bola dedkova ŠKODA 130 GL, ktorú som aj ako prvé auto k vodičáku od rodičov dostal. Nepojazdné a musel si ho zrenovovať, aby som sa vôbec mohol voziť a vážiť si to. Naozaj to tak bolo. Ak by si aj dnes mladí vodiči museli najskôr svoje prvé auto „postaviť“, určite by s nim jazdili zodpovednejšie.’’

Ak sa kedysi ľudia starých škodoviek zbavovali za pár šupov, dnes by sa im možno z cien pretočil zrak. Niektoré náhradné diely sa podľa Rastislava Radoša dajú vyvážiť zlatom. Nadšenci sú ochotní neraz zaisvestovať do svojich miláčikov tisícky eur. Všetko pre ten pocit z jazdy, ktorý v moderných autách nezažijete. Vodičovi sa núka vo vnútri takéhoto auta úplne svet, ktorý nútil vnímať pozornejšie cestu, vodič bol s ňou akosi viac prepojený. Nie je však v dnešnej dobe jazda na starej škodovke tak trošku  hazardom? Predsa len, aj menší stret s modernejším autom môže byť pre človeka nebezpečný.

,,Hazardom je dnes stret s akýmkoľvek nezodpovedným vodičom. Môžete mať novú Fabiu 4, ale keď do vás vrazí dvojtonové SUV, tak vám prídu reči o hazarde bezpredmetné. Je to stále o tom, že robustnejší vyhráva. Jazda so 40-ročným autom v dnešnej premávke je ako jazda na motorke, musíte mať oči všade,“ dodal R. Radoš.

Návštevníkov zrazu mohol zaujať okrem osobných áut aj autobus Karosa C734 z roku 1983 a nákladný automobil LIAZ 706 MTS, majiteľa Miroslava Opatovského z Dojča, ktorý bol hlasovaním zvolený za najkrajšie vozidlo zrazu. Druhé miesto obsadil Marek Baďo z Ružomberka na Škode 110LS  v tuningovej úprave a tretie miesto patrilo Škode 105S  Tomasza Tureka z Czestochovej. Okrem kategórie Auto zrazu, hlasovala verejnosť aj o Osobnosť zrazu. Tou sa stal Jaroslav Keder zo Spišskej Novej Vsi. Nechýbala ani súťaž zručností, dámska súťaž a okružná jazda podjavorinským krajom. Najšikovnejším škodovákom sa stal Vojtech Šlor z Hradce Králové a najšikovnejšou dámou bola Alex Tabačková z Košíc. Prekvapivo najstarším vozidlom zrazu nebol automobil, ale traktor Škoda HT 18 vyrobený v roku 1930, ktorý prišiel predstaviť Jozef Žák z Jablonky.

,,Za pomoc pri organizácii zrazu vyjadrujem veľkú vďaku manželke Veronike, spoluorganizátorovi Martinovi Majeskému, svojím príbuzným, kamarátom, obci Lubina, partnerom a hasičom z Miškech Dedinky,“ dodal Rastislav Radoš. Aj vďaka nemu sa náš kraj a obec Lubina pozitívne zapisuje do mapy najatraktívnejších podujatí pre nadšencov škodoviek na Slovensku.

Pozrite si našu fotogalériu:

Info: Rastislav Radoš / CS Škoda zraz.

Titulka a foto: Kopaničiarske noviny.