Trenčiansky kraj, 6. mar. 2023 | Prímestské autobusy v Trenčianskom kraji skúšajú novú vychytávku. Predné, zelené brzdové svetlo od polovice februára namontovali vyše 250 modrým autobusom.

Jedná sa o nový bezpečnostný prvok vozidiel, ktorý vyvíja slovenská spoločnosť Lumaco. Jeho účelom je zvýšiť bezpečnosť účastníkov cestnej premávky. Základný princípom je, že pri brzdení svetlo túto zmenu signalizuje svietením, čím chodci dopredu zistia, že auto spomaľuje a tak môžu bezpečne prejsť cez cestu. Predné brzdové svetlo je priamo napojené na zadné, takže fungujú zároveň. Tento bezpečnostný doplnok môže byť rovnako nápomocný aj vodičom, napríklad v spätných zrkadlách.

Foto: TSK

,,Svetlo je vybavené mikroprocesorom, nie je invazívne, takže žiadne vozidlo nepoškodí. Je univerzálne a montovateľné na každé vozidlo. Súbežne tieto svetlá montujeme aj v SAD Žilina, kde máme 249 vozidiel a potom sa presunieme na montáž pre SAD Prievidza,‘‘ konštatuje vedúci technickej realizácie Jozef Garaj. V budúcnosti by sa dokonca svetlo mohlo stať v Európskej únii povinným.

Titulka: SAD Trenčín. Zdroj informácií: Trenčiansky samosprávny kraj.