Revúca, 14. – 15. apr. 2023 | Členovia myjavského armwrestlingového klubu TJ AWK Spartak Myjava sa skvelo predviedli na Majstrovstvách Slovenska v pretláčaní ruku 2023, v stredoslovenskej Revúcej. Ukoristili si popredné medailové pozície, čo niektorým otvorilo dvere na európsky šampionát v Moldavsku.

Jednalo sa o  31. Majstrovstvá Slovenska v pretláčaní rukou seniorov a zároveň 29. juniorské majstrovstvá, v organizácii Pavla Senka, zástupcu klubu AWK Magnezit Revúca. Mesto s dlhoročnou tradíciou železiarstva privítalo pretekárov   so „železnými“ rukami, kde sa predviedol rekordný počet armwrestlerov v zastúpení viacerých slovenských klubov.

Na tomto vrcholnom podujatí mal zastúpenie aj klub z Myjavy, kde bojovalo jedenásť jeho zástupcov, pod vedením trénera a zároveň súťažiaceho, Martina Klimeka. O 168 pripravených cien, medailí a pohárov na pódiu v revúckom mestskom kultúrnom stredisku súťažilo v 56 kategóriách rekordných 162 športovcov – mužov i žien. O jednotlivých úspechoch ďalej píše Michaela Macejková;

Myjavský klub za juniorky zastupovala z dievčat 13 ročná Nikita Kontinová zo Starej Turej, ktorá v kategórii Juniorky U15 vo váhovej kategórii 55+ kg obsadila 2. miesto na  ľavačku  a v rovnakej kategórii 3. miesto na pravačku. Nikita absolvovala MS po druhý krát. Podala super výkony a veríme, že v budúcnosti bude pokračovať na tejto víťaznej vlne a úspešne reprezentovať klub. 

Za staršie juniorky sa  na majstrovstvách predstavila Nastasia Pastorková, študentka strednej športovej školy v Trenčianskych Tepliciach,  ktorá si v kategórii Juniorky U18 vo váhovej kategórii do 60 kg vybojovala v tvrdých zápasoch 1. miesto na pravačku a v tej istej kategórii 2. miesto na ľavačku. Nana sa zapojila aj do súbojov žien, kde v kategórii ženy do 60 kg rovnako skvele bojovala  a nakoniec si odniesla  3. miesto  na pravú ruku. Prvé miesto v juniorkách, ktoré obsadila na tomto šampionáte jej dalo možnosť reprezentovať Slovensko na ME.

Ďalším juniorom, ktorý reprezentoval myjavský armwrestlingový klub 17 ročný študent  SOŠ automobilovej v Trnave Daniel Vaškovič, v  junioroch U18 65 kg obsadil 2. miesto na ľavú ruku a v tej istej kategórii  na pravú ruku obsadil 3. miesto. Daniel je zo Starej Turej a armwrestlingu sa venuje  dva a pol roka. Zápolenia chlapcov  z Myjavy ďalej pokračovali v juniorských  kategóriách vo vyšších váhach,  kde v  Junioroch U18  75 kg na  ľavú ruku Samuel Hluchý, študent SOŠ elektrotechnickej v Piešťanoch, obsadil  2.miesto a Matúš Zigo, študent SOŠ priemyselnej na Myjave,  obsadil  4. miesto. V rovnakej kategórii na pravačku obsadili Matúš Zigo 2. miesto  a Samuel  Hluchý 5. miesto. V kategórii juniori U18  75+ kg Patrik Durec, 17 ročný študent  SOŠ ochrany osôb a majetku, obsadil  krásne 2. miesto na ľavú ruku a v tej istej kategórii 16 ročný  Nino Kontina, študent obchodnej akadémie v Trenčíne, obsadil 4.miesto.

V junioroch U18  75+ kg na pravačku chlapci ich športové nasadenie opäť pretavili do medailových pozícií, kde si Patrik Durec vybojoval  krásne 2. miesto a Nino Kontina 3. miesto. Nino je držiteľom niekoľkých titulov z majstrovstiev Slovenska a dokonca aj krásneho 5. miesta z majstrovstiev sveta. Chlapci vytrvalo a odhodlane hájili kvality klubu a tiež sa priblížili svojimi výkonmi k európskemu šampionátu.

Za starších juniorov myjavský klub reprezentovalo viacero športovcov v niekoľkých váhových kategóriách. Niektorí armwrestleri z myjavského klubu triumfovali vo svojich kategóriách a vybojovali  zlato na obe ruky, konkrétne 22 ročný Peter Čeleš,  študent Fakulty elektrotechniky  a komunikačných technológií VUT v Brne, ktorý predviedol neskutočné výkony a v kategórii Juniori U23 90 + kg si na pravú aj ľavú ruku vybojoval zlato. Týmto sa jeho športové nasadenie neskončilo, nakoľko  sa pokúsil o súboje aj v  mužoch, kde v početnej konkurencii obsadil v kategórii muži 100+ kg 2. miesto na pravačku. V mužoch 100 kg na ľavú ruku sa  jeho   bojovnosť a nasadenie opäť  pretavili do zlatej medaile získaním titulu Majstra Slovenska. 

Peter Čeleš sa aktívne venuje armwrestlingu šesť rokov a tento rok to bol už jeho jedenásty titul majstra Slovenska či už v kategórii juniori alebo muži.  Tento sympatický  bojovník zo Starej Turej, držiteľ titulu majstra Európy do 18 rokov  si tiež  vybojoval miestenku na ME v Moldavsku a veríme, že jeho výkony a nasadenie sa opäť pretavia do vzácnych kovov.

Edita Kubašáková reprezentovala klub v kategórii Masters Women Open,  kde si vybojovala super 3. miesto na ľavačku a  na pravačku obsadila tiež 3. miesto. Editke gratulujeme a veríme, že aj v budúcnosti bude krásnymi umiestneniami „zásobovať“ myjavský klub.

Ďalším reprezentantom v mužoch, ktorý  sa zúčastnil súbojov zápästí a paží, bol  Alexander Gabriš, kde v početnej konkurencii  v kategórii muži do 70kg obsadil 7. miesto na ľavačku a v tej istej kategórii 11. miesto na pravačku.

No a na záver lahôdka v podobe trénera, zakladateľa a podporovateľa všetkých členov klubu TJ AWK Spartak Myjava 27 ročného Martina Klimeka, ktorý doslova  bojoval  ako  lev a v kategórii muži 80 kg  po napínavých zápasoch so súpermi si vybojoval krásne 2. miesto na pravačku a  v rovnakej kategórii v početnej a silnej  konkurencii obsadil  8. miesto na ľavačku. Martin sa postavil k zápoleniam doslova ako lev aj svojimi víťaznými pokrikmi a jeho pódiové umiestnenie si o to viac váži, nakoľko v minulosti musel pauzovať kvôli zraneniu ruky. Jeho kariéra v armwrestlingu je už pretkaná pódiovými umiestneniami a to Martin ako správny tréner podporoval všetkých jeho zverencov a dúfajme, že oni sa mu odvďačia  medailovými oceneniami aj na ďalších  súťažiach a podujatiach v pretláčaní rukou. 

Poctivá tréningová príprava členov klubu sa pretavila do cenných kovov, niektorí určite výkonnostne povyrástli a niektorí ako Nastasia a Patrik po prvýkrát  zažili, ako to na takýchto vrcholných podujatiach  chodí, nazbierali ďalšie skúsenosti, ktoré zúročia na ďalších súťažiach ako sú napríklad  blížiace sa ME v Moldavsku.  Zverenci Martina Klimeka predviedli vyrovnané a napínavé súboje a víťazi museli tvrdo bojovať, nakoľko favoritov na zlato bolo viac.

Môžeme celkovo zhodnotiť, že víťazili pravačky, ale ľavačky oveľa nezaostali a myjavskí bojovníci a bojovníčky zasiahli úspešne do viacerých bojov, svojim súperom vyhnali  pot na čelo a ich skvelými výkonmi si zveľadili a doplnili ich medailové zbierky. Armwrestling na Slovensku nie  je neznámym športom, má už dlhoročnú tradíciu a je zapísaný v spoločenstve uznaných športov GAISF. Jeho základňa člensky narastá a dúfajme, že aj z myjavského klubu  v budúcnosti vyjdú svetoví borci v  podjavorinskom regióne. Jeden armwrestlingový maratón už majú za sebou a teraz je dôležité aj naďalej sa venovať tréningovým prípravám v duchu bez odriekania, trpezlivosti a prekonávania bolesti nie je možné dosiahnuť úspech. Armwrestleri z Myjavy sú si toho vedomí, nasadia si poctivé a tvrdé tréningy na dosiahnutia víťazstva,  aby prežívali  na konci to najväčšie šťastie.

Myjavský klub armwrestlingu je otvorený novým výzvam, ale privíta aj nových členov, kde si v rámci tréningov môžu vyskúšať svoju silu a po vzore našich víťazov sa aj oni môžu ocitnúť v ďalších rokoch na súťažných zápoleniach a významných podujatiach.  Na záver, ako povedal Marcus Aurelius, povahu si treba stále zlepšovať a zdokonaľovať. Tak to platí i v športe, vo výkonoch športovcov a túto myšlienku zdieľajú aj naši bojovníci, pretože víťazstvo patrí pripraveným.

Titulka a fotografie: TJ AWK Spartak Myjava

Zdroj: M. Macejková – TS TJ AWK Spartak Myjava