V posledných dňoch sa objavili v médiách a na sociálnych sieťach vášnivé diskusie o nových cenách plynu pre rok 2022. Poslanec opozičnej strany SMER-SD Juraj Blanár uverejnil 2. decembra na svojom facebookovom profile status, v ktorom píše o tom, ako Myjavčania doplatia na teplo.

‘‘Teplo alebo peniaze. Pred takýto výber dohnal svojou nečinnosťou minister hospodárstva Sulík obyvateľov Myjavy, ktorí bývajú v bytoch. V novom roku ich čaká zvýšenie o 43,42 %. Takže ak doteraz platili za plyn určený na vykurovanie alebo ohrev teplej vody 83 eur za MWh, od januára to bude až 120 eur. Skutočne si majú vypínať na noc teplo, ako odporúčala jedna z energetických spoločností na východnom Slovensku? Alebo si majú radiátory odpojiť na základe rady R. Sulíka, ktorý radil ľuďom vymontovať si žiarovky, aby ušetrili na energiách???‘‘ – svoje tvrdenie podporil Rozhodnutím Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) č. 0023/2022/T z 9. novembra 2021, kde je uvedené, že variabilná zložka fixnej ceny tepla sa v Myjave zvyšuje z 0,0467 €/kWh na 0,0825 €/kWh. Pre porovnanie – v roku 2019 a 2020 bola táto suma 0,0607 €/kWh.

Skutočne však hrozí spotrebiteľom plynu v Myjave také drastické zdraženie? Pre vysvetlenie sme oslovili konateľku Bytového podniku Myjava (BPM) Evu Krčovú, ktorá nám súčasnú situáciu s cenami energií lepšie priblížila.

V prvom rade sa treba uviesť, že zvyšovanie cien tepla netýka len obyvateľov Myjavy, ale aj ostatných miest. Pre rok 2021 Bytový podnik Myjava nakupoval plyn v cene 18 eur za MWh a tento rok sme ju ledva kúpili za 38 €. V súčasnej dobe sa pohybuje cena za jednu megawatthodinu vo výške 65 eur.“

CENY ENERGIÍ SA STALI SÚČASŤOU POLITICKÉHO BOJA

Bytový podnik v Myjave podal ako jeden z prvých na Slovensku návrh na dodávku tepla pre budúci rok a ako jeden z prvých podnikov mal preto spomínané Rozhodnutie uverejnené na stránkach ÚRSO. To bol aj dôvod, prečo pán poslanec Blanár našiel rozhodnutie o cene na stránkach ÚRSO práve pre Bytový podnik Myjava. V podobnom tvare majú regulačným úradom už schválenú cenu tepla aj v Dubnici, Rožňave, Ilave, či Šuranoch.

‘‘Veľa dodávateľov  tepla ešte ani v tejto dobe nemá nakúpený plyn a nevedia, koľko za dodávky v januári zaplatia.“

Ceny plynu budú navyšovať  aj ostatné spoločnosti na Slovensku, nie len BPM, pretože jeho cena sa odvíja od viacerých geopolitických faktorov ktoré bežné dodávateľské spoločnosti nedokážu ovplyvniť. Štát uvažuje aj s možným znížením poplatkov distribúcie plynu a keďže Bytový podnik Myjava predáva plyn za rovnakú cenu, za akú ho nakupuje, odzrkadliť by sa to malo pozitívne na konečnej cene pre spotrebiteľa. Podnik tiež spadá pod prísne regulačné pravidlá, podľa ktorých sa musí voči odberateľom správať korektne v otázke financií a dodržiavaní štandardov kvality. Nemôže si cenu pre spotrebiteľov určovať svojvoľne.

‘‘O zmenách cien energií sme informovali aj domových dôverníkov, ktorých oboznamujeme s novými informáciami na každoročných schôdzach. Už v dobe, kedy sme ju usporiadali, teda v auguste, stála 1 MWh zhruba 40 eur.‘‘

ZDANIE KLAME

Spotrebiteľ zaplatí skutočne za plyn viac, ale iba oproti minulému roku, kedy bol plyn veľmi lacný.

Cena plynu sa môže zdať na prvý pohľad ako extrémne navýšená. Je to ale skreslený pohľad, pretože posledné dva roky bola cena plynu až neúmerne umelo znížená. Cena v roku 2022 by mala odpovedať skutočnej primeranej hodnote plynu. Konateľka BPM preto ďalej vysvetľuje, že navýšenie cien o takmer 44% je nešťastným spôsobom interpretované spotrebiteľom.

‘‘Ako som spomínala, v auguste sme nakúpili  1 MWh za asi 38 eur. Pre porovnanie – v roku 2011 stál ten istý plyn 36 eur/MWh. Vtedy sme úplne spokojne platili plyn za takmer rovnakú sumu, akú budeme platiť v roku nasledujúcom. Nad tým sa nepozastavuje nikto.

GEOPOLITICKÉ SPORY

Môžeme sa len domnievať, či bola nízka cena plynu v roku 2021 dôsledkom koronakrízy a ovplyvnená geopolitickými vzťahmi medzi Európou a Ruskou federáciou.

‘‘Za 25 rokov strávených vo firme si nepamätám cenu 18  ur za megawatthodinu. Máme spotrebiteľov, ktorí za kúrenie v dvojizbovom byte zaplatili 300 eur ročne. Nenormálna bola situácia, ktorá bola v tomto roku a preto sa javí zvýšenie cien plynu na predošlú úroveň ako veľké zdraženie. Ak by sme kupovali plyn dnes, stál by 65 € za MWh, čo je už naozaj veľa.‘‘

Zvyšujúce ceny plynu sú spojené s vybudovaním nového podmorského plynovodu Nord Stream 2 od ruskej spoločnosti Gazprom, ktorá stále čaká na jeho schválenie európskym regulačnými úradmi. Celý problém sa vyrieši, je to otázkou času.

Naša spoločnosť vždy nakupovala plyn od bezpečných dodávateľov, ktorí dokážu zabezpečiť dostatočné množstvá plynu pre vykurovanie v našom meste.“

A ČO ELEKTRINA?

Elektrická energia je rovnako obchodovateľnou komoditou, ako plyn, či ropa a jej cena rovnako podlieha rôznym vonkajším vplyvom. V roku 2020 nakupoval Bytový podnik Myjava  jednu megawatthodinu za 65 eur, v roku 2021 bola cena 90 eur a v súčasnosti je cena na úrovni 120-140 eur.

‘‘Dodávky elektrickej energie, ktoré postihujú z našej strany konečného spotrebiteľa, sa týkajú len elektriny spoločných priestorov – čiže na chodbách alebo vo výťahoch, a to je rádovo desať eur.

BPM disponuje dvomi kogeneračnými jednotkami, ktorými sám dodáva energiu do siete. Pri výrobe vlastnej lacnej energie preto podnik nie je odkázaný na kúpu drahej elektriny od dodávateľa. Kúpa energie by sa podniku oplatila iba v prípade, ak by jej cena klesla pod 73 eur/MWh, čo je momentálna cena za akú dokáže BPM energiu vyrobiť.

Páčil sa vám tento článok? Darujte Kopaničiarskym novinám dobrovoľný príspevok a pomôžte nám rásť. Vašu podporu si nesmierne vážime. Ďakujeme!

? CHCEM PODPORIŤ NOVINY ♥️