Myjava, 30. sept. 2023, autor: F. Lhotský | V rámci tradičného Michalského jarmoku, ktorý sa uskutočnil v deň parlamentných volieb sa okrem tradičných jarmočných atrakcií opäť na Myjave konali aj Kopaničiarske majstrovstvá v jedení slivkových gulí. A to aj napriek tomu, že tohtoročná úroda sliviek bola na kopaniciach veľmi slabá.

Bolo preto zaujímavé sledovať, koľko slivkových gulí tento raz budú nútení organizátori ponúknuť súťažiacim „jedákom“ . Ako ukázal priebeh tohtoročných majstrovstiev, bolo treba viac sliviek ako v minulých rokoch. A to zásluhou finalistov, ktorí pre rovnosť bodov museli bojovať o víťaza v „rozboji.“

Keďže sa súťaží vždy v troch kolách, do ktorých sa prítomní diváci prihlasujú, víťaz každého kola, ktorý zje najviac slivkových gulí s makom, postupuje do finále. V treťom kole súťažil aj Jožo zo Senice, avšak finále ovládli naraz dvaja súťažiaci, Ján z Brezovej p.B. a Miro z Lubiny ktorí vo finále zjedli celkový rovnaký počet 29 gulí. A tak rozhodol vzájomný súboj oboch jedákov, z ktorého vyšiel víťazne Miro z Lubiny, keďže prvý zjedol ešte tri pridané gule. Ako sám víťaz konštatoval, jemu sa tiež tohto roku neurodili žiadne slivky, preto si to chcel aspoň takýmto spôsobom vynahradiť.

Je to od roku 2013 najväčší počet, keďže rekord stále drží súťažiaci z roku 2013 s počtom 54 gulí. A prečo medzi víťazmi tento rok neboli Myjavčania? Nuž asi preto, lebo v programe chýbal FS Kopaničiar, ktorého členovia tu nejeden raz v minulosti triumfovali.

Titulka a foto: F. Lhotský.